Trwa ładowanie...
d4jrl4g

Maj dał niewiele zarobić przyszłym emerytom

Poza Polsatem, żaden z funduszy emerytalnych nie przekroczył w minionym miesiącu 1-proc. stopy zwrotu. W kwietniu ich jednostki zyskiwały niemal 5 procent.
Share
Maj dał niewiele zarobić przyszłym emerytom
Źródło: Jupiterimages
d4jrl4g

W maju ani średnie zmiany cen akcji, ani obligacji nie miały zbyt dużego wpływu na wartość jednostek funduszy emerytalnych. Średnia ważona stopa zwrotu OFE wyniosła 0,79 proc. – To był wyjątkowo spokojny miesiąc. Ruchy na giełdowych indeksach obserwowane od marca skończyły się właściwie w drugim dniu maja. W WIG20 pozytywnie wyróżniały się spółki surowcowe: KGHM i Lotos, a banki były relatywnie słabsze – mówi Adam Kurowski, zarządzający AXA OFE. Z kolei Rafał Markiewicz, zarządzający Generali OFE, podkreśla, że wiele zależało od doboru spółek. – Na przykład, w ramach WIG20 kurs KGHM wzrósł o 18,1 proc., a TP spadła o 5,5 proc. – podkreśla.

Najlepszy po raz kolejny okazał się Polsat, który na giełdowym dołku jako jedyny dokonywał dużych zakupów. Prawdopodobnie znowu musiał sprzedawać akcje, by nie przekroczyć 40 proc. limitu zaangażowania aktywów.

Strata z bessy maleje

Według danych KNF, od początku 2008 r. do 22 maja tego roku średnia ważona stopa zwrotu OFE wyniosła: –13,3 proc., a strata finansowa OFE 18,7 mld zł. Na koniec zeszłego roku przekraczała 2o, 5 mld zł. W analogicznym okresie 2009 r. wynik finansowy OFE wynosił około 1,8 mld zł.

d4jrl4g

Na rachunkach OFE na koniec maja było ponad 147 mld zł. Z ZUS fundusze dostały 1,7 mld zł, ale ostatniego przelewu na 1 mld zł mogły nie zaksięgować (z ZUS wyszedł 27 maja). Ze względu na majowy transfer klientów między funduszami, dane te są zaniżone. – Fundusze przekazały już pieniądze osób, które od nich odeszły, ale za te, które przyszły, dostaną dopiero w czerwcu – przypomina Adam Kałdus, zarządzający w OFE Bankowy. Będą to środki odpowiadające kapitałowi zebranemu przez ponad 145,1 tys. osób.

Mi­lion zło­tych ka­ry za akwi­zy­cję

Transfery mogą mieć już niedługo znacznie mniejszy wpływ na aktywa. KNF wysłała już swoje propozycje dotyczące zakazu akwizycji na rynku wtórnym. „Parkiet” opisał je na początku maja. Nowy jest w nich zapis, że akwizytor próbujący zorganizować transfer klienta między OFE zapłaci nawet milion złotych kary. – Bez kar, zakazy akwizycji mogą okazać się nieskuteczne – uważa Sławomir Pomarański, wiceszef departamentu emerytalnego nadzoru normatywnego KNF.

Aleksandra Kurowska
Parkiet

d4jrl4g

Podziel się opinią

Share
d4jrl4g
d4jrl4g