Trwa ładowanie...
d4fr2pp
d4fr2pp
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Majman: polski pawilon w Mediolanie odwiedziło 1,4 mln osób

Polski pawilon na światowej wystawie Expo w Mediolanie odwiedziło jak dotąd 1,4 mln osób - powiedział we wtorek na konferencji prezes PAIiIZ Sławomir Majman. Dodał, że o organizację Expo w 2022 r. będzie starać się Łódź.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d4fr2pp

"Takiego oblężenia polskiego pawilonu jak w ciągu ostatniego miesiąca nie widziałem. Codziennie przychodzi tam 20 tys. ludzi. W poniedziałek, żeby wejść do polskiego pawilonu, trzeba było czekać w kolejce dwie godziny. Jestem pełen podziwu dla determinacji ludzi, którzy zechcieli nas tam odwiedzić" - powiedział szef Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych.

Dodał, że na terenie pawilonu praktycznie codziennie odbywają się jakieś wydarzenia. "W ciągu dwóch dni otworzyliśmy trzy wystawy - polskiego wzornictwa przemysłowego, informatyki i telekomunikacji oraz wystawę "Oblicza Polonii". W poniedziałek odbył się tam dzień polskiej mody" - powiedział.

Podkreślił, że do polskiego pawilonu udaje się też ściągać oficjeli odwiedzających Włochy. "Dwa dni był u nas premier Litwy Algirdas Butkewiczius, a w ciągu ostatniego tygodnia wiceminister spraw zagranicznych Izraela, minister gospodarki Sudanu oraz minister gospodarki Japonii" - zaznaczył.

d4fr2pp

Dodał, że w 2022 roku wystawę światową chciałaby zorganizować Łódź. Byłaby to pierwsza - jak podkreślił - wystawa światowa w Europie Środkowo-Wschodniej. "Tydzień temu zaczęliśmy akcję lobbingową na rzecz Łodzi. Zbieramy głosy na rzecz miasta. O tym, kto dostanie prawo organizowania wystawy światowej decyduje biuro wystaw światowych, w którym głosuje ponad 140 krajów. (...)Cierpliwie odwiedzamy przedstawicieli rządów tych krajów i przekonujemy ich do tego, że wystawa Expo powinna odbyć się w Łodzi" - zaznaczył. Dodał, że największym rywalem polskiego miasta w staraniach o organizację Expo w 2022 roku jest stolica Turkmenistanu, Aszchabad.

Expo 2015 w Mediolanie trwa od 1 maja do końca października. Bierze w nim udział 145 krajów i organizacji międzynarodowych. Swoje pawilony zbudowały 54 państwa.

Wystawa w Mediolanie pełni także rolę edukacyjną w zakresie promowania zdrowego odżywiania i poszukiwania sposobów rozwiązania problemu braku żywności w niektórych regionach świata. Towarzyszy jej hasło "Wyżywienie planety, energia dla życia". Światowe wystawy Expo uznawane są za najbardziej prestiżowe wydarzenia promocyjne na świecie. Organizowane są od 1851 r.

Polski pawilon, pod względem wielkości, jest czwarty na Expo w Mediolanie. Jego projekt odwołuje się bezpośrednio do polskiego sadu i ogrodnictwa. Jest to oryginalna ażurowa forma, przypominająca poustawiane jedna na drugiej skrzynki na jabłka. Projekt nawiązuje do jabłek, bo jest to nasz hit eksportowy - Polska jest największym w Europie i trzecim na świecie producentem tych owoców, a jednocześnie największym na świecie ich eksporterem.

d4fr2pp

Podziel się opinią

Share

d4fr2pp

d4fr2pp