Trwa ładowanie...
dgu546q
27-12-2016 17:20

Małopolska/ Zlikwidowane ogniska ptasiej grypy

Trzy ogniska ptasiej grypy wykryte w ostatnich dniach w gospodarstwach przyzagrodowych w gminach Książ Wielki (pow. miechowski) i Pałecznica (pow. proszowicki) zostały w trybie natychmiastowym zlikwidowane - poinformował we wtorek małopolski wojewódzki lekarz weterynarii.

Share
dgu546q

Chodzi o ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków HPAI podtypu H5N8.

"Służby weterynaryjne wdrożyły w wyżej wymienionych ogniskach wszystkie procedury zwalczania choroby, przewidziane w przypadku wystąpienia wysoce zjadliwej grypy ptaków u drobiu, w tym uśmiercenie i utylizację drobiu, oraz działania dezynfekcyjne i administracyjne" - poinformowano w komunikacie małopolskiego wojewódzkiego lekarza weterynarii Agnieszki Szewczyk-Kuty.

W obrębie 3 km wokół ognisk choroby zostaną przeprowadzone perlustracje - przeglądy gospodarstw posiadających drób - przez wyznaczonych do tego celu lekarzy weterynarii. Stada drobiu na tych obszarach zostaną poddane eutanazji.

W dniach 21-24 grudnia dokonano już perlustracji 331 gospodarstw (z czego drób stwierdzono w 178). W chwili obecnej prowadzona jest perlustracja terenu zapowietrzonego w powiecie proszowickim - napisano w komunikacie.

dgu546q

W związku z wystąpieniem choroby zostało wydane stosowne rozporządzenie powiatowego lekarza weterynarii w Miechowie w sprawie określenia obszaru zapowietrzonego i zagrożonego wystąpieniem grypy ptaków, które obejmuje swoim zasięgiem tereny gmin sąsiadujących z gminą Książ Wielki. Zostanie też wydane rozporządzenie wojewody małopolskiego obejmujące swym zasięgiem obszar związany z wykryciem trzeciego ogniska HPAI (powiat proszowicki).

We wtorek w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie odbyło się również doraźne posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, zwołane przez wojewodę małopolskiego, poświęcone wystąpieniu w Małopolsce grypy ptaków podtypu H5N8.

Wirusa podtypu H5N8 przenoszą ptaki wodne migrujące. W związku z tym małopolski wojewódzki lekarz weterynarii apeluje o: unikanie kontaktu bezpośredniego z odchodami ptaków dzikich, zwrócenie szczególnej uwagi na zabezpieczenie obiektów hodowlanych przed kontaktem z ptakami dzikimi i ich odchodami, chronienie obiektów i ich otoczenia przed zakażeniem przez pośrednie wektory, jakimi mogą być: sprzęt zootechniczny, środki transportu, dzikie zwierzęta.

W przypadku chowu drobiu w systemie wolnowybiegowym zaleca się, aby sprzęt do pojenia i karmienia znajdował się wewnątrz obiektów inwentarskich. W przypadku gdy ptaki migrujące odpoczywają na zbiorniku wodnym, w obrębie wybiegu należy ograniczyć ptakom hodowlanym dostęp do wody.

dgu546q

W celu zabezpieczenia pozostałych gospodarstw utrzymujących drób oraz powstrzymania rozprzestrzeniania się choroby, wojewódzki lekarz weterynarii polecił, aby hodowcy zgłaszali do odpowiednich osób i instytucji każde podejrzenie wystąpienia choroby zakaźnej u drobiu.

Wysoce zjadliwa grypa ptaków zaatakowała w 2016 r. wiele państw Unii Europejskiej: Szwajcarię, Niemcy, Danię, Holandię, Polskę, Austrię i Słowację. Wirus ulega zniszczeniu podczas standardowej obróbki cieplnej jaj i mięsa drobiowego.

Jak podkreślono w komunikacie, dotychczas nie stwierdzono na świecie ani jednego przypadku zakażenia wirusem podtypu H5N8 u człowieka, a w chwili obecnej uważa się, że choroba ta nie stanowi zagrożenia epidemiologicznego, ma jednak niezmiernie istotne znaczenie pod względem ekonomicznym.

dgu546q
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dgu546q
dgu546q