Małopolskie/ Organizacje pozarządowe apelują o uchwałę antysmogową dla całego województwa
21 małopolskich organizacji pozarządowych zaapelowało do władz regionu o jak najszybsze podjęcie uchwały antysmogowej dla całego województwa. W styczniu tego roku sejmik województwa przyjął uchwałę zakazującą palenia w Krakowie węglem i innymi paliwami stałymi.
07.04.2016 15:55
Apel wręczono w czwartek wicemarszałkowi Wojciechowi Kozakowi. Uchwała, o którą apelują organizacje ekologiczne, miałaby wytyczyć wyraźne normy emisyjne dla kotłów używanych do ogrzewania domów w całym województwie, a także określić datę obowiązku wymiany przestarzałych urządzeń.
"Nasze badania wskazują, że bez takiego ogólnowojewódzkiego podejścia nic się lokalnie w jakości powietrza nie zmieni" - podkreślili sygnatariusze apelu. Jak zaznaczyli, problem smogu dotyczy nie tylko dużych miast w Małopolsce, ale także wsi, a tam nie montuje się stacji pomiaru jakości powietrza.
Wicemarszałek Kozak zapowiedział, że władze województwa zajmą się uchwałą antysmogową dla całego regionu najszybciej, jak będzie to możliwe, ale obecnie prace takie blokują przede wszystkim ograniczenia finansowe. Koszty generuje przede wszystkim konieczność dopłat do wymiany około 160 tysięcy starych pieców na nowoczesne, spełniające założone normy emisji.
Przypomniał, że gminy już teraz mają możliwość interweniowania i karania mandatami za spalanie w piecach śmieci. Po opracowaniu odpowiednich programów mogą też, wzorem Krakowa, wystąpić do sejmiku województwa o przyjęcie dla nich odpowiednich uchwał antysmogowych.
"W gminach powinny być służby, taka eko-policja sprawdzająca co palimy w piecach - to jest pierwszy krok, aby obniżyć szkodliwe zanieczyszczenie powietrza" - zaznaczył.
Wicemarszałek zapowiedział, że jesienią sejmik zajmie się nowelizacją "Programu ochrony powietrza". Według niego obecnie około 90 małopolskich gmin, które ma zdiagnozowane kłopoty z jakością powietrza aktywnie uczestniczy w pracach mających na celu jego poprawę.
W połowie stycznia tego roku Sejmik Województwa Małopolskiego przyjął uchwałę wprowadzającą na obszarze Krakwa całkowity zakaz palenia węglem, drewnem i innymi paliwami stałymi w kotłach, piecach i kominkach. Nowe przepisy będą obowiązywać od 1 września 2019 r.
W ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 na regionalną politykę energetyczną przewidziano 420 mln euro.