Trwa ładowanie...
d12dv06

Małopolskie/ PKG kupiła Kolej Gondolową na Jaworzynę Krynicką

Spółka Polskie Koleje Górskie (PKG), powołana przez podhalańskie samorządy, za 49,7 mln zł nabyła 75 proc. akcji spółki Kolej Gondolowa Jaworzyna Krynicka.

Share
d12dv06

PKG to samorządowa spółka akcyjna powołana w 2012 roku przez Zakopane oraz gminy Bukowina Tatrzańska, Kościelisko i Poronin. Jej większościowym akcjonariuszem jest fundusz inwestycyjny Mid Europa Partners. W maju spółka kupiła Polskie Koleje Linowe.

Akcje kolejki na Jaworzynę sprzedały dwie polskie instytucje finansowe: PKO Bank Polski i Grupa PZU. Oferta PKG została uznana za najlepszą spośród kilku biorących udział w procesie sprzedaży akcji.

"Jesteśmy bardzo zadowoleni, że w krótkim czasie po zakupie Polskich Kolei Linowych udało nam się nabyć kolejną atrakcyjną spółkę zajmującą się obsługą turystów. Kolej Gondolowa Jaworzyna Krynicka to doskonałe uzupełnienie naszych aktywów i wzmocnienie obecności w Krynicy. Wspólnie z samorządem oraz pozostałymi akcjonariuszami będziemy mogli zwiększyć atrakcyjność miasta i jego okolic jako silnego ośrodka turystycznego. Skorzystają na tym zarówno mieszkańcy jak i lokalny biznes" - oświadczył prezes zarządu PKG S.A. Zbigniew Rekusz.

d12dv06

"Ten zakup to także istotny krok w realizacji naszej strategii rozwoju. Jej celem jest stworzenie lidera branży, zdolnego do skutecznego rywalizowania o polskich turystów, w tym narciarzy, z zagranicznymi kurortami" - dodał.

Jak napisano w komunikacie przesłanym do mediów, nabycie kolejki na Jaworzynę Krynicką jest kolejnym elementem realizacji strategii PKG, zakładającej stworzenie szerokiej oferty rekreacyjnej i wypoczynkowej, w której wiodącą rolę odgrywają kolejki górskie i wyciągi narciarskie. Celem spółki jest dostarczenie turystom przybywającym w polskie góry najlepszej oferty oraz stworzenie warunków dla rozwoju lokalnej przedsiębiorczości.

Dotychczasowi akcjonariusze kolejki gondolowej, czyli PKO Bank Polski oraz Grupa PZU, jako inwestorzy finansowi byli zaangażowani w działalność tego podmiotu od kilkunastu lat. Po realizacji swoich celów zdecydowali się wyjść z tej inwestycji, przynoszącej bieżące zyski.

"Sprzedaż przez PKO Bank Polski całości swoich akcji (37,53 proc.) w spółce Kolej Gondolowa Jaworzyna Krynicka to element realizacji strategii Banku, zakładającej porządkowanie aktywów i koncentrację na biznesie podstawowym" - napisał w oświadczeniu przesłanym do mediów dyrektor ds. Strategii i Inwestycji w PKO Banku Polskim Paweł Borys.

d12dv06

Dyrektor Biura Inwestycji Strukturyzowanych w TFI PZU SA. Włodzimierz Bieliński podkreślił, że firma zrealizowała swoje cele inwestycyjne. "Wspólnie z pozostałymi akcjonariuszami zrestrukturyzowaliśmy firmę i doprowadziliśmy do zwiększenia jej wartości. Na obecnym etapie spółka wymaga inwestora branżowego" - ocenił.

Kolej gondolowa na Jaworzynę Krynicką to najdłuższa i najnowocześniejsza kolejka gondolowa w Polsce. Dolna stacja kolejki znajduje się w Dolinie Czarnego Potoku, a długość wyciągu to około 2 km. Sześcioosobowe gondole mogą w ciągu godziny przewieźć na szczyt 1,6 tys. osób.

d12dv06

Podziel się opinią

Share
d12dv06
d12dv06