Trwa ładowanie...
d28e3nt

Małopolskie/ Prawie 140 mln zł na siedem inwestycji drogowych

Prawie 140 mln zł ze środków unijnych na siedem inwestycji drogowych, w tym budowę pięciu obwodnic, przeznaczy zarząd województwa małopolskiego - poinformował w środę małopolski urząd marszałkowski.

Share
d28e3nt

Siedem inwestycji otrzyma dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. Dzięki środkom z UE w Małopolsce powstaną obwodnice: Babic; Gdowa; Skały; Zatora i Podolsza; Waksmundu, Ostrowska i Łopusznej. Odnowione też zostaną odcinki dróg wojewódzkich z Nowego Targu do Starego Sącza i z Tarnowa do Żabna.

Jak ocenił marszałek województwa małopolskiego Jacek Krupa, jeszcze kilka lat temu drogi w Małopolsce wyglądały zupełnie inaczej. "Dzięki naszej konsekwentnej polityce i inwestowaniu w rozwój infrastruktury drogowej zmiany, jakie zaszły, widać gołym okiem" - powiedział marszałek i dodał, że tylko w tej perspektywie finansowej na budowę nowych obwodnic i rozbudowę dróg o znaczeniu regionalnym z RPO na lata 2014-2020 województwo przeznaczyło ponad 300 mln zł.

Dzięki decyzji zarządu województwa małopolskiego, jeszcze w tym roku kierowcy, chcący ominąć Skałę, będą mieli taką szansę. W ramach inwestycji, która kosztować będzie ponad 16 mln zł, powstaną m.in. cztery ronda i dodatkowe drogi serwisowe, a piesi zyskają bezpieczne chodniki. Zaplanowano także wzmocnienie skarp, montaż oświetlenia i barier ochronnych.

23 mln zł dofinansowania z RPO Zarząd Dróg Wojewódzkich pozyskał na rozbudowę 14-kilometrowego odcinka drogi wojewódzkiej Nowy Targ - Stary Sącz. Dzięki temu, do końca 2018 r. poprawi się m.in. jakość nawierzchni, przebudowane zostaną skrzyżowania, a przy drodze powstaną nowe chodniki i oświetlenie uliczne.

d28e3nt

Konkretne środki przeznaczono także na modernizację DW 973 pomiędzy Tarnowem i Żabnem, gdzie m.in. wprowadzony zostanie trzeci pas ruchu (w Żabnie), a wzdłuż 2-kilometrowego odcinka wybudowane zostaną chodniki i ścieżki rowerowe.

Po koniec 2018 r. można spodziewać się oddania prawie 5 km obwodnicy Babic. Jej projekt zakłada powstanie trzech rond i wprowadzenie nowatorskich rozwiązań w zakresie bezpieczeństwa ruchu.

Za unijne pieniądze skończona zostanie również obwodnica Gdowa. W ramach inwestycji, która kosztować będzie ponad 25 mln zł, wybudowany zostanie most na Rabie, a zamiast tradycyjnych skrzyżowań powstaną dwa ronda.

Bezpieczny przejazd nad linią kolejową i cztery mosty wybudowane zostaną natomiast dzięki realizacji obwodnicy Zatora i Podolsza.

d28e3nt

Ostatnią z dofinansowanych dróg, po której ruch puszczony zostanie najpóźniej z końcem 2019 r., jest obwodnica Waksmundu, Ostrowska i Łopusznej. Prawie 7-kilometrowa droga połączy obwodnicę Nowego Targu z Harklową. Na trasie wybudowane zostaną m.in. drogi serwisowe oraz most nad Leśnicą.

Do tej pory - dzięki funduszom europejskim - powstał kilometrowy odcinek drogi w pobliżu węzła Mirowskiego, który połączył ul. Księcia Józefa z południową obwodnicą Krakowa. Rozpoczęto także długo oczekiwaną budowę 5-km obwodnicy Oświęcimia biegnącą od ronda ulic Chemików i Fabrycznej do miejscowości Bobrek, która zakończy się jeszcze w tym roku.

51 mln zł przeznaczono z kolei na budowę północnego obejścia Miechowa. Pierwsi kierowcy przejadą po nim najpóźniej w październiku przyszłego roku.

d28e3nt

Podziel się opinią

Share
d28e3nt
d28e3nt