Manpower: 15% firm chce zwiększać, a 7% zwiększać zatrudnienie w ciągu kwartału
Warszawa, 13.09.2016 (ISBnews) - Spośród 752 przebadanych w Polsce pracodawców, 15% przewiduje zwiększenie całkowitego zatrudnienia, 7% zamierza redukować etaty, a 75% nie planuje zmian personalnych w najbliższym kwartale, podano w raporcie "Barometr Manpower Perspektyw Zatrudnienia", przedstawionym przez agencję zatrudnienia ManpowerGroup.
Prognoza netto zatrudnienia po korekcie sezonowej wynosi +9%. Dodatnia prognoza dla Polski odnotowywana jest 14. kwartał z rzędu. W ujęciu kwartalnym wynik pozostał na zbliżonej pozycji, natomiast w ujęciu rocznym wzrósł o 2 pkt proc.
"Z punktu widzenia osób poszukujących pracy, sytuacja na rynku ulega wyraźnej i konsekwentnej poprawie. Po wakacjach możemy spodziewać się pewnego spadku liczby ofert sezonowych, ale nie wpłynie to na ogólny obraz sytuacji. Obecny stan można więc nazwać optymistycznym, a - co ważne - jest to trend, który będzie się umacniał" - powiedziała dyrektor generalna ManpowerGroup w Polsce Iwona Janas, cytowana w komunikacie.
Wskazała, że sytuacja narastania liczby ofert obejmuje swoim zakresem coraz większą pulę branż, w których nastał teraz czas kandydata.
"Obserwujemy również większą chęć pracodawców do zwiększania stawek płac, a także inwestowania w pozafinansowe formy nagradzania pracowników. Zmiany te wpływają na przedefiniowanie kształtu polityki personalnej wielu firm, dla których człowiek staje się coraz większą wartością, wpływającą na poziom ich konkurencyjności na rynku" - podkreśliła Janas.
W 9 z 10 badanych sektorów kraju prognoza netto zatrudnienia dla IV kwartału 2016 r. jest dodatnia. Najwyższą notę uzyskano dla produkcji przemysłowej, dla której wynik wyniósł +19%. Zauważalny optymizm odnotowywany jest też dla branż transport/logistyka/komunikacja: +15% oraz budownictwo: +13%. Wysokie noty otrzymano dla Handel detaliczny i hurtowy oraz Instytucje sektora publicznego: +10% dla każdego. Umiarkowanie dobrych warunków do szukania pracy należy spodziewać się w branżach restauracje/hotele oraz kopalnie/przemysł wydobywczy, gdzie odnotowane wyniki wyniosły odpowiednio: +7% i +4%. Na nieznaczny optymizm wskazują prognozy dla sektorów rolnictwo/leśnictwo/rybołówstwo, a także finanse/ubezpieczenia/nieruchomości/usługi, odpowiednio: +3% i +2%. Najniższą notę, -4%, uzyskano dla sektora energetyka/gazownictwo/wodociągi.
Prognoza netto zatrudnienia dla IV kwartału 2016 r. we wszystkich sześciu badanych regionach Polski jest dodatnia.
"Oznacza to, że w większości kraju przeważa optymizm pracodawców co do planów zwiększania liczby etatów w nadchodzącym kwartale. Najwyższą notę uzyskano w oparciu o deklaracje pracodawców z regionu południowo-zachodniego, dla którego odnotowano wynik +16%. Zauważalny optymizm panuje również w regionach wschodnim oraz północno-zachodnim, odpowiednio: +12% i +11%. Umiarkowany optymizm odnotowano w centrum, na południu oraz na północy, odpowiednio: +8%, +6% i +5%" - czytamy w komunikacie.
Prognoza netto zatrudnienia jest dodatnia dla grup przedsiębiorstw wszystkich wielkości.
Najbardziej pozytywne wyniki odnotowano wśród respondentów z dużych przedsiębiorstw, dla których prognoza wynosi +21%. Wskazuje to na zdecydowany optymizm pracodawców z tej grupy, która wyróżnia się spośród pozostałych. Umiarkowany optymizm obserwowany jest z kolei w średnich przedsiębiorstwach, w których uzyskano prognozę na poziomie +11%. Najsłabsze noty otrzymano na podstawie deklaracji pracodawców z małych firm i mikroprzedsiębiorstw, gdzie wynik wyniósł odpowiednio: +6% i +2%, sygnalizując średnio optymistyczne perspektywy dla szukających pracy.
"Barometr Manpower Perspektyw Zatrudnienia" to kwartalne badanie, które mierzy intencje pracodawców związane ze zwiększeniem lub zmniejszeniem całkowitego zatrudnienia w ich oddziale w najbliższym kwartale. Raport dla IV kwartału 2016 r. został opracowany na podstawie wywiadów indywidualnych przeprowadzonych pomiędzy 20 lipca a 2 sierpnia 2016 r. W Polsce wyniki raportu ManpowerGroup publikowane są od II kwartału 2008 r. Badanie jest przeprowadzane na reprezentatywnej grupie co najmniej 750 pracodawców.
(ISBnews)