Trwa ładowanie...
d4ji4wm
d4ji4wm

Marczak: MF zakończyło rynkowe finansowanie potrzeb pożyczkowych na br.

Ministerstwo Finansów zakończyło rynkowe finansowanie potrzeb pożyczkowych na ten rok - poinformował dyrektor Departamentu Długu Publicznego w resorcie finansów Piotr Marczak.
Share
d4ji4wm

"W lipcu zamknęliśmy rynkowe finansowanie tegorocznych potrzeb pożyczkowych. Po wakacjach zaciągniemy kolejne transze kredytów z międzynarodowych instytucji finansowych, co formalnie domknie finansowanie tegorocznych potrzeb" - napisał Marczak w komunikacie.

"W lipcu zwiększyliśmy rezerwę płynnych środków złotowych i walutowych do poziomu ok. 46 mld zł, z czego większość stanowią środki walutowe" - dodał.

Na koniec czerwca rezerwa środków złotowych i walutowych była na poziomie ok. 43 mld zł.

d4ji4wm

Dyrektor poinformował, że podaż skarbowych papierów wartościowych w dalszej części roku będzie wynikała jedynie z sytuacji rynkowej. "Zgodnie z kwartalnym planem nie przeprowadzimy w sierpniu żadnego przetargu papierów skarbowych i mamy komfort dostosowania ewentualnej podaży w dalszej części br. do sytuacji rynkowej" - wskazał.

"Wartość prefinansowania przyszłorocznych potrzeb pożyczkowych uzależniona bowiem będzie tylko od warunków rynkowych" - dodał.

Marczak przypomniał również, że czerwcowy wzrost wartości portfel obligacji skarbowych w posiadaniu inwestorów zagranicznych, który wyniósł 10,2 mld zł, jest największym przyrostem od sierpnia 2010 roku. "Dzięki temu wzrostowi przyrost obligacji u inwestorów zagranicznych od początku roku pierwszy raz był dodatni i wyniósł 6,7 mld zł" - poinformował.

Dodał, że wśród inwestorów zagranicznych w największym stopniu wzrosło zaangażowanie podmiotów z Austrii (o 2,2 mld zł), USA i Wielkiej Brytanii (po 1,9 mld zł), a z punktu widzenia struktury podmiotowej - funduszy inwestycyjnych (o 3,2 mld zł), banków komercyjnych (2,2 mld zł), podmiotów niefinansowych (1,6 mld zł) i banków centralnych (0,7 mld zł).

"W lipcu od inwestorów zagranicznych wykupiliśmy zapadające obligacje OK0714 o wartości 4,6 mld zł, które nie zostały w całości zrolowane" - informuje Marczak.

Nierezydenci w czerwcu zwiększyli zaangażowanie w obligacje do 199 mld 821,34 mln zł z 189 mld 637,93 mln zł w maju.

d4ji4wm

Podziel się opinią

Share
d4ji4wm
d4ji4wm