Trwa ładowanie...
d427rj1

Marczak z MF: Finansowanie potrzeb pożyczkowych budżetu sięgnęło 30% na koniec I

Warszawa, 29.01.2016 (ISBnews) - Finansowanie tegorocznych potrzeb pożyczkowych budżetu państwa zostało zrealizowane w 30% na koniec stycznia br., poinformował dyrektor Departamentu Długu Publicznego w resorcie Piotr Marczak.

Share
d427rj1

"Na koniec stycznia mamy sfinansowane 30% tegorocznych potrzeb pożyczkowych i posiadamy rezerwę płynnych środków złotowych i walutowych w wysokości ok. 38 mld zł" - napisał Marczak w komentarzu do informacji o podaży papierów skarbowych na luty.

Podkreślił, że w ostatnich dniach sytuacja na rynkach finansowych stabilizowała się, a rentowności polskich obligacji wyemitowanych zarówno na rynek krajowy, jak i rynki zagraniczne powróciły w okolice poziomów sprzed decyzji S&P.

"Uaktywniony popyt na długoterminowe obligacje pozwala wystawić je na najbliższym przetargu, a utrzymujące się zainteresowanie papierami skarbowymi o krótkich okresach wykupu sprzyja pozyskiwaniu środków po rekordowo niskim koszcie" - wskazał dyrektor.

d427rj1

Zapowiedział też, że wartość i struktura podaży obligacji na rynku krajowym w dalszym ciągu będzie elastycznie reagować na uwarunkowania rynkowe.

Resort finansów podał dziś, że na przetargu 4 lutego resort zaoferuje papiery serii OK1018 i DS0726 (zapadające odpowiednio w 2018 i 2026 r.) o wartości 4-8 mld zł, zaś na przetargu 18 lutego wybór papierów będzie zależał "od sytuacji rynkowej, bez obligacji oferowanych na pierwszym przetargu", o wartości 2-6 mld zł. Z kolei na 15 lutego zapowiedziano przetarg 32-tygodniowych bonów skarbowych o wartości 1-2 mld zł.

"Zakładamy kontynuowanie aktywności na rynkach zagranicznych, a ostateczne decyzje co do miejsca, kwoty i terminów emisji również uzależnione będą od sytuacji na poszczególnych rynkach i przebiegu finansowania na rynku krajowym" - poinformował też Marczak.

Według jego informacji, w grudniu 2015 r. portfel obligacji złotowych inwestorów zagranicznych wzrósł o 0,2 mld zł. Po raz kolejny wzrosło zaangażowanie banków centralnych (+1,0 mld zł), głównie z Azji (+0,3 mld zł) i Bliskiego Wschodu (+0,7 mld zł). W strukturze geograficznej największe zmiany zaszły w grupie inwestorów z europejskich krajów strefy euro (-2,7 mld zł), Azji (+1,2 mld zł) i europejskich krajów spoza strefy euro (+0,6 mld zł).

W styczniu saldo przepływów u inwestorów zagranicznych będzie ujemne i w istotnym stopniu będzie wynikać z wykupu od tej grupy inwestorów zapadających w styczniu obligacji o wartości 8 mld zł.

(ISBnews)

d427rj1

Podziel się opinią

Share
d427rj1
d427rj1