Trwa ładowanie...
dy5sbwv

Marek Stefański

Najnowsze informacje
2.4
(9 głosów)
Oceń:

Marek Stefański jest polskim przedsiębiorcą. Kojarzony głównie z branżą budowlaną, dziś inwestuje w przedsięwzięcia rafineryjne, a także hotelarstwo.

Życiorys

Marek Stefański urodził się w 1963 roku. Ukończył Wyższą Szkołę Ekologii i Zarządzania w Warszawie. Swoją karierę zawodową rozpoczął w Przedsiębiorstwie Konserwacji Urządzeń Wodnych i Melioracyjnych w Gostyninie. Odszedł z pracy za sprawą bezpodstawnego cofnięcia premii przez swojego ówczesnego szefa. Marek Stefański postanowił założyć własną firmę.

Przez lata prowadził przedsiębiorstwo budowlane Pol-Aqua, na rozwój którego miał kapitał początkowy w wysokości 10 tysięcy starych złotych, czyli dzisiejszej złotówki. Firma pierwotnie zatrudniała czterech pracowników, brata Marka Stefańskiego oraz dwóch kolegów. Najważniejszym punktem jej rozwoju był kontrakt ze szwedzką firmą SCAN PRODUCT, budującą w Polsce dla Ikei, Oriflame i Coca-Coli. Następnie Pol-Aqua samodzielnie wykonywała projekty odwodnienia i uzbrojenia osiedli mieszkaniowych oraz warszawskich centrów handlowych. Stała się także jednym z wykonawców rurociągów gazowych z Rosji do Polski i Niemiec.

Firma Marka Stefańskiego przez lata rozwinęła się na tyle, że w 2009 roku osiągnęła wartość 2,1 miliarda złotych. W tym samym roku Pol-Aquę nabyła hiszpańska grupa Dragados.

Marek Stefański pozostał jednak w branży budowlanej. Dodatkowo inwestuje w hotelarstwo i infrastrukturę rafineryjną. Wszystkie spółki kontroluje poprzez holding DIM.

Majątek

Majątek Marka Stefańskiego szacowany jest na 1,15 miliarda złotych. Składa się na niego wspomniane przedsiębiorstwo Holdingowe DIM, a w nim założona w 2013 roku firma budowlana IDS-BUD, hotel Holiday Inn w Łodzi, a także Platinum Hospitals, prywatny szpital utworzony w miejscu Szpitala Sióstr Elżbietanek.

Ponadto wcześniej Marek Stefański związany był z Biogazownią Rypin Sp. z o.o., a także biurami obrotu nieruchomościami Emir 22 Sp. z o.o. i Driada Investments Sp. z o.o.

Do Marka Stefańskiego należy także XIX-wieczny dworek w Piasecznie, w którym miała mieć siedzibę jego firma.

Życie prywatne

Marek Stefański ma żonę, z zawodu nauczycielkę i dwie córki.

Ranking najbogatszych Polaków

W rankingu najbogatszych Polaków Marek Stefański pojawił się w 2008 roku i wspiął się na 29. pozycję z 1,1 miliarda złotych. Niższe miejsce zajął już rok później, uplasował się bowiem na 60. pozycji z 230 milionami złotych. Po sprzedaniu Pol-Aquy na pewien czas zniknął z zestawienia, aby powrócić w 2017 roku na 23. miejsce z 1,15 miliona złotych.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dy5sbwv
dy5sbwv
dy5sbwv