Trwa ładowanie...
d3be5nx

Marian Banaś nie będzie miał litości. Szykuje się wysyp kontroli NIK. Pogrążą PiS?

Przez ostatnie siedem lat około 12 proc. przeprowadzonych przez NIK kontroli kończyło się zawiadomieniem o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. – Liczymy się, że za kadencji Banasia tych zawiadomień będzie więcej – mówi jeden z polityków PiS.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Marian Banaś nie będzie miał żadnej taryfy ulgowej dla ekipy rządzącej.
Marian Banaś nie będzie miał żadnej taryfy ulgowej dla ekipy rządzącej. (East News, Fot: Jakub Kamiński)
d3be5nx

"Dziennik Gazeta Prawna" wylicza, że na blisko 1,6 tys. kontroli planowych i doraźnych, jakie NIK zrealizował w latach 2013–2018, niemal 200 skończyło się zawiadomieniem o podejrzeniu popełnienia przestępstwa.
Statystyk kontroli za ubiegły rok jeszcze nie ujawnia.

Jak udało się jednak ustalić dziennikarzom „DGP”, 21 z nich trafiło do śledczych, aby ci zajęli się nimi pod kątem sprawdzenia, czy nie doszło do złamania prawa.

Marian Banaś nie będzie miał żadnej taryfy ulgowej dla obecnej ekipy rządzącej. Zanim został szefem NIK, było takie przekonanie, że „dobra zmiana” przejmuje kolejną ważną instytucję państwa i będzie chciała, aby ta służyła polityce partyjnej. Konflikt na linii PiS – Banaś jest paradoksalnie dużą szansą nie tylko na utrzymanie niezależności Izby, ale na jej wzmocnienie – mówi zapytany przez dziennikarza „DGP” pracownik NIK.

d3be5nx

Anonimowy polityk PiS dorzuca, że partia liczy się z tym, iż za kadencji Banasia zawiadomień do prokuratury będzie więcej.

Czytaj także: Afera Banasia. O krok od dymisji

Tradycyjnie najważniejszą kontrolą Izby jest wykonanie budżetu państwa. W 2020 r. pod lupą kontrolerów znajdzie się także zarządzanie majątkiem i finansami TVP. Do tego badane będzie, czy Narodowy Bank Polski prawidłowo, przejrzyście i gospodarnie zarządzał swoimi finansami w latach 2015–2020 – wylicza „DGP”.

Czytaj także: Afera Banasia. Tak szef NIK kupował kamienice

d3be5nx

Obok TVP i NBP kontrolerzy odwiedzą w tym roku także Służbę Ochrony Państwa i sprawdzą, jak jest przygotowana do realizacji ustawowych zadań. Ponadto NIK przyjrzy się, czy Siły Zbrojne RP są w stanie szybko osiągnąć pełną gotowość mobilizacyjną i bojową w wypadku zagrożeń zewnętrznych. Kolejny obszar do kontroli to szeroko pojęta służba zdrowia. Na radarze znajdzie się NFZ i jego działalność w 2019 r.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3be5nx

Podziel się opinią

Share
d3be5nx
d3be5nx