Sztuczka z kranem. Tak zaoszczędzisz wodę i pieniądze
W czasach rosnących kosztów wiele osób szuka nowych sposobów na zaoszczędzenie pieniędzy. Wykorzystując prostą sztuczkę z kranem, można obniżyć zużycie wody i rachunki. Wymaga to jednak zmiany dotychczasowych przyzwyczajeń.
W ostatnim czasie w wielu polskich miastach stawki wody i ścieków poszły w górę. Od lata 2024 r. więcej płacą m.in. mieszkańcy Wrocławia, Rzeszowa czy Białegostoku. Skala niektórych podwyżek sięgała kilkudziesięciu procent. Jest jednak sprytny sposób, aby zaoszczędzić.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Dubajska czekolada z Thermomiksa. Czy jest tańsza, niż ta ze sklepu?
Na czym polega sztuczka z kranem?
O sztuczce z kranem wspomniał niedawno niemiecki portal chip.de. Często pomijanym aspektem jest zastosowanie baterii mieszającej na kranie.
Wiele osób intuicyjnie ustawia uchwyt pośrodku, bo wygląda symetrycznie. Powoduje to jednak przepływ niepotrzebnie ciepłej wody, nawet podczas krótkotrwałych zastosowań, takich jak mycie rąk lub mycie zębów.
W rezultacie generator energii włącza się lub gorąca woda jest pobierana ze zbiornika, ale nie nagrzewa się, więc nie staje się zauważalnie ciepła. Chociaż dodatkowe koszty nie są aż tak wysokie prostym rozwiązaniem jest standardowe ustawienie uchwytu na zimno.
Bateria z funkcją zimnego startu pozwoli zaoszczędzić
Jednak w wieloosobowych gospodarstwach domowych często trudno jest zmienić takie zachowanie. W takiej sytuacji warto rozważyć alternatywę - baterię z funkcją zimnego startu, która pozwala na przepływ zimnej wody tylko w pozycji środkowej, podczas gdy ciepła woda jest aktywowana przez celowe obrócenie jej w lewo.
Niemiecki portal zauważa, że w ten sposób można połączyć estetykę i oszczędność.
Zmiany w rachunkach za wodę
Tymczasem z projektu nowelizacji ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę wynika, że szykują się zmiany w rachunkach za wodę. Jak donosi money.pl, gminy będą mogły zatwierdzać taryfy za wodę i ścieki, a Wody Polskie będą mogły w to ingerować, ale w ograniczonym zakresie.
Poza tym zgodnie z proponowanymi przepisami gmina będzie mogła wprowadzić także taryfę progresywną. Wówczas cena za wodę rosłaby wraz z jej zużyciem.