Trwa ładowanie...
d3xrr9l

Mark Zuckerberg

Najnowsze informacje
3.0
(4 głosy)
Oceń:
Miejsce urodzenia:

White Plains, USA

d3xrr9l
flickr.com
Źródło: flickr.com, fot: 4

Mark Zuckerberg jest współzałożycielem Facebooka, a obecnie dyrektorem generalnym tego portalu.

Życiorys

Mark Zuckerberg urodził się 14 maja 1984 roku w żydowsko-amerykańskiej rodzinie. Uczęszczał do prywatnej szkoły Horace Mann School, a ponieważ bardzo wyróżniał się na tle klasy, przeniósł się do prywatnej szkoły Phillips Exeter Academy w Exeter.

Jego ojciec nauczył go jeszcze w latach 90. programowania Atari, a następnie zatrudnił programistę David Newman, by dawał mu indywidualne lekcje. Jeszcze ucząc się rozpoczął pracę w Intelligent Media Group, gdzie projektował odtwarzacz muzyczny.

Zuckerberg rozpoczął naukę na Harvardzie, gdzie szybko zyskał opinię cudu programistycznego. Studiował informatylę, psychologię, należał do bractwa AlphaEpsilon Pi i Kirkland house. Na studiach stworzył program, który nazwał roboczo Facemash – pozwalał on studentom uczelni wybrać najbardziej atrakcyjne osoby spośród proponowanych zdjęć, pochodzących z bazy uniwersytetu. W ciągu weekendu zdobył ogromną popularność, ale został szybko zamknięty, ponieważ przeciążył sieć Harvarda, a dodatkowo studenci skarżyli się, że ich zdjęcia zostały wykorzystane bez pozwolenia. Zuckerberg publicznie przeprosił. W kolejnym semestrze, w 2004 roku, rozpocząl pisanie kodu dla nowej strony i po miesiącu uruchomił „Thefacebook”, portal przeznacozny dla studentów Harvarda.

Mark Zuckerberg angażuje się także w działalność filantropijną, m.in. założył fundację Start-up: Education, przekazując m.in. 100 milionów dolarów do Newark Public Schools. W październiku 2014 r. Zuckerberg i jego żona Priscilla Chan przekazali 25 milionów dolarów na walkę z epidemią wirusa Ebola w Afryce Zachodniej. W 2016 roku, chcąc uczcić narodziny córki Maximy, zapowiedzieli, że do końca życia przeznaczą 99%. swoich udziałów w firmie na rzecz Chan Zuckerberg Initiative, dobroczynnej fundacji.

Cytaty

Facebook was not originally created to be a company. It was built to accomplish a social mission - to make the world more open and connected. (Facebook nie był tworzony jako przedsiębiorstwo. Został zbudowany ze społeczną misją – uczynienia świata bardzije otwartym i połączonym)

Our philosophy is that we care about people first. (Naszą filozofią jest dbanie w pierwszej kolejności o ludzi)

The biggest risk is not taking any risk.(Największym ryzykiem jest niepodejmowanie żadnego ryzyka)

Majątek

Majątek Marka Zuckerberga jest szacowany na 68,3 miliardy dolarów. W przeważającej większości pochodzi z akcji portalu Facebook.

Życie prywatne

W 2012 roku żoną Marka Zuckerberga została Priscillą Chan. W 2015 roku urodziła im się pierwsza córka, Maxima (Chen Mingyu), a w 2017 roku druga – Augusta. Twórca Facebooka cierpi na daltonizm.

Miejsce w rankingu najbogatszych

W 2016 roku Mark Zuckerberg był najbogatszym Amerykaninem poniżej 40. roku życia. Zajmuje także 3. miejsce rankingu najbogatszych ludzi z branży IT według Forbes i 5. miejsce wśród miliarderów. Forbes uznał go także za 10. najbardziej wpływową osobę świata.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3xrr9l
d3xrr9l
d3xrr9l
d3xrr9l