Marnujemy tyle żywności, że starczyłoby na wyżywienie Polaków przez 66 lat
1,3 mld ton - tyle żywności marnuje się co roku na świecie. To by wystarczyło, żeby wyżywić mieszkańców Polski przez 66 lat. Problem z marnotrawstwem jedzenia związany jest nie tylko z zepsutymi produktami w naszych lodówkach, ale rozpoczyna się już na etapie produkcji u rolnika.
Jak wskazują dane z Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa, co roku na świecie marnuje się 1,3 mld ton żywności. Jest to gigantyczna ilość jedzenia, która przez 66 lat wystarczyłaby, aby nikt w Polsce nie głodował.
Problem rozpoczyna się już na samym początku łańcucha żywnościowego - w przetwórstwie rolnym. W Polsce straty występują w gospodarstwach zajmujących się produkcją żywności i roślinnej, i zwierzęcej. Najwięcej jedzenia marnuje się w produkcji warzyw i owoców.
Całkowite straty w polskim przetwórstwie spożywczym wynoszą od 0,5 proc. do 8,5 proc. - w zależności od sektora. Z kolei straty transportowanego jedzenia w 2017 i 2018 roku, według badań Instytutu Ochrony Środowiska szacuje się na poziomie 0,019 proc. Na magazynach zaś marnuje się ok 0,18 proc. pożywienia.
Obostrzenia w kurortach podczas przerwy świątecznej. Niedługo projekt
Ciężko jest dokładnie oszacować, jaki jest procent marnowanej żywności. Ostatnie badania, które dotykały tego problemu w Polsce, zrealizowane były 12 lat temu przez Eurostat.
Dlaczego nie chcą się przyznać?
Problem z dostępem do informacji na temat marnowania żywności jest powszechny w wielu krajach, w tym w Polsce. Wiele przedsiębiorstw po prostu nie chce się przyznawać do tego, ile jedzenia marnują w produkcji. Boją się o swój wizerunek oraz że ujawnione informacje przełożą się na mniejszą sprzedaż ich produktów.
- Problem z pozyskaniem rzetelnych danych w badaniach ankietowych wynika między innymi z chęci przedstawienia się respondentów w jak najlepszym świetle. To samo zachowanie dotyczy przedsiębiorstw, szczególnie małych - komentowała dr inż. Sylwia Łaba, ekspert IOŚ-PIB.
Niestety kupujemy więcej
Aby zmniejszyć ilość marnowanego jedzenia, należałoby zmienić zachowania i działalność na każdym z poziomów łańcucha żywnościowego. A to oznacza zmianę podejścia zarówno przedsiębiorców, jak i konsumentów.
Z tymi drugimi jednak może być teraz o wiele trudniej. Pandemia koronawirusa zmieniła nasze zachowania konsumenckie i kupujemy teraz rzadziej, ale zdecydowanie więcej. Według analiz Panelu Gospodarstw Domowych GfK Polonia, liczba wizyt w sklepach z żywnością spadła o 12 proc.
Rzadsze wizyty w sklepach w dobie koronawirusa przekładają się każdorazowo na bardziej obfite zakupy. Według PGD wielkość jednorazowych zakupów w I półroczu roku wzrosła o 20 proc. w porównaniu z rokiem ubiegłym. Nie wszystko zdążymy zjeść, zanim się zepsuje, a wtedy już dość szybko i bezrefleksyjnie podejmowana jest decyzja o wyrzuceniu żywności do kosza.