Masz czas tylko do końca roku. Inaczej wolne przepadnie
Część pracowników ma prawo do dwóch dodatkowych dni wolnych w roku. Trzeba jednak pilnować terminów i wykorzystać je przed końcem grudnia. Później niewykorzystany urlop przepada bez możliwości rekompensaty.
Jak podaje serwis infor.pl, dodatkowe dni wolne przewidziane są w polskim kodeksie pracy z myślą o rodzicach dzieci, które nie ukończyły 14. roku życia. Pracownikowi opiekującemu się dzieckiem w tym wieku przysługuje zwolnienie od pracy na opiekę nad zdrowym dzieckiem w wymiarze 16 godzin lub 2 dni, przy zachowaniu pełnego wynagrodzenia.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zarobki w pierwszej pracy. Zapytaliśmy ludzi, ile powinny wynosić
Dni wolne są dodatkowymi dniami płatnego urlopu, które nie wpływają na przysługujący urlop wypoczynkowy i nie zmniejszają jego wymiaru. Mogą z nich skorzystać łącznie rodzice lub opiekunowie, więc dni te mogą wykorzystać wspólnie lub podzielić się nimi.
Prawo to jest niezależne od liczby dzieci w rodzinie. Wymiar zwolnienia nie powiększa się w przypadku większej liczby dzieci.
Należy pamiętać, że dni wolne nie przechodzą na następny rok, dlatego warto je wykorzystać do końca obecnego roku. Pracownik musi złożyć wniosek o udzielenie czasu wolnego w postaci papierowej lub elektronicznej.
Oto jak można zyskać dodatkowe dni wolne
Często zapominamy, że urlop wypoczynkowy to tylko jeden z rodzajów urlopów dostępnych dla pracowników. Jak pisaliśmy w WP Finanse, poza urlopem dla rodziców dzieci poniżej 14. roku życia istnieje kilka innych możliwości wydłużenia czasu wolnego. Dla przykładu można skorzystać z urlopu z powodu siły wyższej, na przykład w sytuacji zalania mieszkania lub innych losowych zdarzeń.
W takim przypadku pracownik otrzymuje połowę wynagrodzenia za czas nieobecności. Urlop ten może trwać 2 dni lub 16 godzin w roku kalendarzowym i pracodawca nie ma prawa odmówić jego udzielenia.
Innym typem wolnego jest urlop opiekuńczy skierowany do osób opiekujących się członkami rodziny lub domownikami. Jego wymiar to maksymalnie 5 dni w roku kalendarzowym. Serwis infor.pl obliczył, że w 2024 r., po odjęciu urlopu i dni wolnych, Polacy będą mieli 115 dni wolnych oraz 251 dni pracujących.