Trwa ładowanie...
zatrudnienie

Maturzyści chcą iść na studia i zarabiać przynajmniej 4 tys. zł

Około 4 tys. zł netto - tyle spodziewają się zarabiać po trzech latach pracy obecni maturzyści.

Share
Maturzyści chcą iść na studia i zarabiać przynajmniej 4 tys. zł
dfwem2d

Około 4 tys. zł netto - tyle spodziewają się zarabiać po trzech latach pracy obecni maturzyści. Zaś z badań zleconych przez "Rzeczpospolitą" wynika, że obecni maturzyści myślą przede wszystkim o założeniu rodziny.

Aż 8 na 10 maturzystów chce kontynuować naukę na uczelniach. Takie wyniki płyną z badań, które przeprowadziła firma Gemius. Okazuje się, że maturzyści mają klarowną i sprecyzowaną wizję własnej przyszłości zawodowej. Prawie jedna czwarta z tych, którzy chcą kontynuować edukację, już teraz deklaruje, że po studiach planuje skończyć studia podyplomowe. Co trzydziesty uczeń rozważa zaś podjęcie studiów MBA.

Najchętniej wybierane są te kierunki studiów, które zapewnią młodym ludziom w przyszłości zatrudnienie oraz dobre zarobki. Coraz większym powodzeniem cieszą się kierunki techniczne oraz medycyna.

dfwem2d

Aż 63 proc. badanych planuje też podjąć pracę na pierwszym roku studiów. Zapytani o zarobki, młodzi ludzie byli przekonani, że po trzech latach pracy będą zarabiać nie mniej niż 4 tys. zł netto miesięcznie.

Badanie tegorocznych maturzystów zleciła "Rzeczpospolita". Okazuje się, że obecni maturzyści chcą w przyszłości przede wszystkim założyć rodzinę - podaje PAP, cytując wynik badań.

Na drugim miejscu młodzi ludzie wymienili zabezpieczenie materialne. Ale nie chodziło im o luksusy, które uplasowały się w ogonie ich preferencji. Do ważnych aspektów swojej przyszłości maturzyści zaliczyli także m.in. zdrowie oraz życie w zgodzie z własnym sumieniem.

Kłopotliwe okazało się pytanie o życie za 10 lat. Maturzyści nie potrafią sobie tego wyobrazić. Można to dwojako interpretować: albo jako swego rodzaju beztroskę i brak systematycznego planowania swojej kariery, lub też świadomość ciągłych i szybkich zmian na rynku pracy, wymuszających jednocześnie dużą elastyczność od ludzi na ten rynek dopiero wkraczających.

dfwem2d

Zmalała także chęć wyjazdu za granicę, którą zadeklarowało zaledwie 3 - 4 proc. badanych. Młodzi ludzie uważają, że w swoim, lokalnym środowisku, mają większy wpływ na bieżące wydarzenia, niż jako emigranci za granicą - kończy "Rzeczpospolita".

[ Szkoły Wyższe w Twojej okolicy - Zobacz na mapie

]( http://docelu.pl/index.html?target=geo&pl_k=szko%C5%82a%20wy%C5%BCsza )

dfwem2d

Podziel się opinią

Share
dfwem2d
dfwem2d