Trwa ładowanie...

Mazowsze zapłaci 127 tys. zł janosikowego zamiast 55 mln

Zarząd województwa mazowieckiego wpłaci do budżetu 127 tys. 318 zł 48 gr tzw. janosikowego - zapowiedział w poniedziałek marszałek Mazowsza Adam Struzik. Dodał, że na koncie województwa jest tylko tyle pieniędzy. Do 15 września region miał zapłacić 55 mln zł.
Share
Mazowsze zapłaci 127 tys. zł janosikowego zamiast 55 mln
Źródło: AFP, Fot: Franck Fife
d3cr21b

- Tyle, ile mamy, zapłacimy - powiedział Struzik na konferencji prasowej. Dodał, że w związku z tym stan konta na koniec poniedziałku wyniesie zero. Wyjaśnił, że kolejne przelewy janosikowego będą dokonywane sukcesywnie, wraz z uzyskiwaniem przez województwo dodatkowych dochodów. Na janosikowe będą przekazywane nadwyżki pozostałe po realizacji przez samorząd niezbędnych zadań ustawowych.

Janosikowe to system subwencji, w ramach którego bogatsze samorządy przekazują biedniejszym część swoich dochodów. Spośród województw jedynym płatnikiem netto janosikowego jest województwo mazowieckie. W tym roku ma oddać ze swoich dochodów 661 mln zł w miesięcznych ratach w wysokości ok. 55 mln zł. Z powodu niższych od planowanych dochodów (o ok. 350 mln zł), głównie z CIT, województwo mazowieckie nie ma z czego płacić janosikowego. Ostatnie raty daniny samorząd zapłacił z kredytu w wysokości 200 mln zł.

Struzik poinformował, że zarząd województwa podjął jednocześnie uchwałę w sprawie ponownego wystąpienia do ministra finansów o zaniechanie poboru pozostałej do spłaty części janosikowego. Dodał, że w lipcu wystąpił z takim wnioskiem, potem w sierpniu prośbę ponowił, ale do dziś nie doczekał się decyzji.

d3cr21b

Marszałek powiedział, że 6 września otrzymał pismo z MF w sprawie ewentualnej pożyczki z budżetu państwa dla mazowieckiego w wysokości 220 mln zł w 2013 r. i 330 mln zł w 2014 r. Wskazał, że napisano w nim, iż w ocenie ministerstwa finansów pożyczka taka nie jest właściwym instrumentem dla rozwiązania problemu - powtarzającego się braku środków na zapłatę janosikowego przez województwa mazowieckie.

Struzik przypomniał, że w ostatni piątek Sejm wprowadził do nowelizacji budżetu na 2013 r. poprawkę zwiększającą o 220 mln zł (ze 100 mln zł do 320 mln zł) kwotę możliwych pożyczek z budżetu dla samorządu terytorialnego. Marszałek zapowiedział, że w związku z tym zarząd województwa ponowi próbę wystąpienia do MF o pożyczkę.

Struzik zaznaczył, że warunkiem takiej pożyczki jest m.in. przygotowanie planu naprawczego i zaplanowanie spłaty. Tymczasem planu spłat nie można przygotować, skoro w 2014 r. region będzie musiał pożyczyć kolejne 300 mln zł na janosikowe. Ponadto, jak obliczono, płacone przez lata odsetki od pożyczki wyniosłyby w sumie 108 mln zł.

- Uważamy, że tak naprawdę jedynym rozsądnym, jedynym praktycznym rozwiązaniem problemu jest zaniechanie poboru (...) tej pozostałej kwoty janosikowego poprzez wydanie rozporządzenia - powiedział marszałek. Zapowiedział, że zarząd województwa wystąpi też z wnioskiem do resortu finansów, by przy pracach budżetowych na rok 2014 jednorazowo zredukować wpłatę janosikowego o ok. 300 mln zł. - Wnioskujemy do rządu i parlamentu o niezwłoczne podjęcie pracy, bo ten problem jest nie do rozwiązania bez pilnego naprawienia systemu - wskazał.

d3cr21b

Marszałek zapewnił, że zarząd województwa nie roztrwonił 350 mln zł, których w tym roku zabrakło w budżecie samorządu. - Nie wydatkował ich niezgodnie z przeznaczeniem. Te pieniądze nie trafiły w formie podatków do naszego budżetu. Ich po prostu fizycznie nie ma. Oczekiwanie od nas programów naprawczych w sytuacji, kiedy nie zawiniliśmy, doszukiwanie się w zarządzaniu województwem nadmiernych wydatków jest nieuprawnione - ocenił marszałek.

Dodał, że dziś na Mazowszu są najniższe koszty administracyjne na głowę mieszkańca. - To województwo jest naprawdę zarzynane błędnym systemem, (...) naprawdę jesteśmy przy ścianie - podkreślił.

Obecny na konferencji przewodniczący sejmowej komisji samorządu terytorialnego i polityki regionalnej Piotr Zgorzelski (PSL) powiedział, że Sejm w najbliższym czasie rozpatrzy informację rządu na temat sytuacji województwa mazowieckiego. Wskazał, że posłowie oczekują przedstawienia przez MF propozycji zmian, ale doraźne decyzje można podjąć już teraz.

- Dysponujemy opiniami prawnymi, z których wynika, że możliwe jest zaniechanie (poboru - PAP) podatku, bądź zwolnienie samorządu województwa mazowieckiego z obowiązku zapłacenia tych ostatnich czterech rat. (...) Solidaryzm też ma swoje granice; (...) w tym momencie należy pomóc Mazowszu - powiedział poseł. Dodał, że jeszcze w tym roku przepisy o janosikowym może ocenić - na wniosek województwa mazowieckiego - Trybunał Konstytucyjny.

d3cr21b

Pełnomocnik komitetu obywatelskiego "Stop janosikowe" Rafał Szczepański powiedział, że komitet wielokrotnie informował rząd, parlament i opinię publiczną o dysfunkcyjności systemu janosikowego. Wskazał, że w Sejmie jest gotowy projekt nowelizacji, który przewiduje zmiany w janosikowym. - Kilka zmian w tym projekcie spowoduje, że system się zmieni. Szukanie dzisiaj rozwiązań zupełnie nowych, to są kolejne miesiące, kolejne lata dyskusji - powiedział.

Premier Donald Tusk powiedział w poniedziałek dziennikarzom, że "z całą pewnością dzisiejszy mechanizm janosikowego jest przestarzały i nie odpowiada rzeczywistości". - Jestem przekonany, że w 2015 r. janosikowe w tym kształcie przestanie istnieć - dodał. Oświadczył, że nad zmianami w janosikowym będą pracować ministrowie: finansów Jacek Rostowski, administracji i cyfryzacji Michał Boni oraz szef kancelarii premiera Jacek Cichocki.

- Będziemy szukali takiego sposobu, aby zminimalizować zagrożenie dla słabszych, czyli znaleźć w 2015 r. środki w budżecie, żeby wyrównać im straty, ale jednocześnie odciążyć od janosikowego takie podmioty, jak niektóre miasta śląskie, Warszawa czy Mazowsze - mówił Tusk.

Z ostatnich wyjaśnień MF dla PAP wynika, że w obecnym stanie prawnym nie ma instrumentu, który mógłby zwolnić województwo mazowieckie z obowiązku dokonywania wpłat janosikowego. W lipcu MF informowało, że ustawa o dochodach jednostek samorządu terytorialnego nie zawiera regulacji, na mocy których województwo mazowieckie mogłyby być zwolnione z obowiązku wpłat janosikowego. Według MF ze względów natury prawnej niemożliwe jest wydanie rozporządzenia w sprawie zaniechania poboru wpłat od niektórych jednostek samorządu terytorialnego.

Do chwili nadania depeszy PAP nie otrzymała z MF jego komentarza w sprawie poniedziałkowej decyzji zarządu woj. mazowieckiego.

d3cr21b

Podziel się opinią

Share
d3cr21b
d3cr21b