Trwa ładowanie...
dv5or0x

ME: Nowelizacja ustawy o funkcjonowaniu górnictwa nie zakłada likwidacji kopalń

Warszawa, 22.12.2015 (ISBnews) - Projekt ustawy o zmianie ustawy o funkcjonowaniu górnictwa, który jest na etapie prac sejmowych, nie zakłada likwidacji kopalń. Dotyczy on m.in. przedłużenia do 1 stycznia 2019 r. możliwości nieodpłatnego zbywania do Spółki Restrukturyzacji Kopalń (SRK) zbędnego majątku spółek węglowych, podało Ministerstwo Energii.

Share
dv5or0x

"Majątkiem, który ma być przekazywany do SRK SA, są części zakładów górniczych, które nie prowadzą już wydobycia lub takie, w których wydobycie zakończy się w najbliższym czasie ze względu na wyczerpanie zasobów (m.in. Pole Bojków należące do KWK 'Sośnica', szyb Poniatowski wchodzący w skład KWK 'Wieczorek', Ruch 'Anna' KWK 'Rydułtowy-Anna', rejon 'Pawłów' w KWK 'Bielszowice')" - czytamy w komunikacie.

Wczoraj wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski zapowiadał w Sejmie, że nowelizacja ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego powinna zostać uchwalona do końca roku.

"Utrzymanie majątku nieprodukcyjnego jest przyczyną dodatkowych kosztów i nie generuje przychodu. Negatywnie wpływa to na wyniki spółek węglowych. Zbywanie tego rodzaju aktywów będzie zatem dla nich korzystne. Ponadto pracownicy spółek będą mogli skorzystać ze świadczeń socjalnych przewidzianych ustawą: urlopów górniczych, urlopów dla pracowników przeróbki mechanicznej węgla i jednorazowych odpraw pieniężnych" - czytamy dalej w komunikacie.

(ISBnews)

dv5or0x

Podziel się opinią

Share
dv5or0x
dv5or0x