Trwa ładowanie...

Media: brytyjski rząd chce ułatwić prowadzenie wierceń łupkowych

Brytyjski rząd planuje złagodzenie prawa dotyczącego dostępu do własności prywatnej, co umożliwiłoby prowadzenie poszukiwań gazu łupkowego pod zabudowaniami bez zgody właścicieli - donosi portal internetowy dziennika Daily Telegraph.

Media: brytyjski rząd chce ułatwić prowadzenie wierceń łupkowychŹródło: AFP, fot: Janek Skarzyński
d3uyuj1
d3uyuj1

Gazeta powołuje się na nieoficjalne źródła w rządzie, które twierdzą, że odpowiednie propozycje zostaną przedstawione do konsultacji w najbliższych miesiącach.

Zdaniem Daily Telegraph projekt ten może być najbardziej kontrowersyjnym rozwiązaniem wprowadzonym przez rząd w celu ułatwienia poszukiwań gazu łupkowego.

Zarówno rząd, jak i inwestorzy obawiają się bowiem, że poszukiwania gazu łupkowego w Wielkiej Brytanii zostaną poważnie spowolnione poprzez postępowania sądowe, które wytaczać mogą zgodnie z obecnym prawem właściciele nieruchomości, pod którymi bez ich zgody prowadzono by np. szczelinowanie hydrauliczne.

Według obowiązujących przepisów spółki muszą uzyskać zgodę właściciela każdej nieruchomości, pod którą planują prowadzić poszukiwania. W przypadku odmowy, spółki musiały występować na drogę sądową, by uzyskać pozwolenie na wiercenia i ustalić wysokość odszkodowania. To jednak nie konieczność wypłacania odszkodowań, a wielomiesięczne opóźnienia w pracach są czynnikiem, który sprawiał, że spółki od lat lobbowały na rzecz zmiany przepisów.

d3uyuj1

Według gazety, nowe przepisy miałyby pozwolić spółkom na wiercenia bez zgody właścicieli nieruchomości, ale utrzymywałyby konieczność wypłacenia odszkodowania. Miałoby ono jednak być nie większe niż 100 funtów. Innym rozważanym rozwiązaniem jest przymusowy wykup terenu, pod którym miałyby być prowadzone wiercenia, tak jak ma to miejsce w przypadku układania podziemnych rurociągów.

Spółki nadal musiałyby uzyskać zgodę na korzystanie z gruntów, na których zlokalizowana byłaby wiertnia.

d3uyuj1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3uyuj1