Trwa ładowanie...
d17dym8
włochy

Merkel i inni wzywają Włochy do redukcji długu

Unijni partnerzy z kanclerz Niemiec Angelą Merkel na czele wezwali w niedzielę Włochy do bardziej zdecydowanego i wiarygodnego ograniczania długu, tak by kryzys zadłużenia euro nie rozlał się na ten kraj, destabilizując poważnie strefę wspólnej waluty.
Share
d17dym8

- Włochy to wielka potęga gospodarcza, ale Włochy mają także bardzo wysoki poziom zadłużenia, który w nadchodzących latach musi być w wiarygodny sposób ograniczony. Takie mamy wobec Włoch oczekiwania - powiedziała Merkel po szczycie UE w Brukseli na wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Francji Nicolasem Sarkozym.

Kanclerz dodała, że "Włochy są wielkim i ważnym partnerem dla strefy euro", więc powinny zrobić wszystko, by "stanąć na wysokości zadania".

- Nie może być mowy o apelowaniu o solidarność partnerów, jeśli ci, którym pomagamy, sami nie podejmują znaczących wysiłków - podkreślił Sarkozy.

d17dym8

Merkel i Sarkozy spotkali się w niedzielę rano w Brukseli z premierem Włoch Silvio Berlusconim, nawołując go do większych wysiłków w walce z długiem finansów publicznych, który we Włoszech wynosi 120 proc. Strefa euro robi wszystko, by ograniczyć potencjalne katastrofalne dla wspólnej waluty, a nawet gospodarki światowej, skutki kryzysu zadłużenia, jaki dotknął już inne kraje Południa: Grecję czy Portugalię.

Do tych nawoływań przyłączył się także przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy, apelując do Włoch o reformę gospodarki zarówno jeśli chodzi o finanse publiczne, jak również rynek pracy i prywatyzację.

- Od władz włoskich oczekujemy dużego wysiłku i sądzę, że są one w stanie się nań zdobyć - powiedział Van Rompuy na konferencji prasowej.

d17dym8

Podziel się opinią

Share
d17dym8
d17dym8