Merkel i Sarkozy dyscyplinują członków strefy euro
Konstytucyjne ograniczenie długu publicznego, opodatkowanie transakcji na rynkach finansowych i utworzenie europejskiego rządu gospodarczego - to najnowsze propozycje na ustabilizowanie strefy euro. Przedstawili je po rozmowach w Paryżu, kanclerz Niemiec i prezydent Francji.
Angela Merkel i Nicolas Sarkozy opowiedzieli się za jak najszybszym przyjęciem unijnego Paktu Stabilności i Wzrostu, który dyscyplinowałby budżety unijnych krajów. Dodatkowo państwa strefy euro miałyby zapisać w swoich konstytucjach limit dopuszczalnego zadłużenia.
Paryż i Berlin chcą także utworzenia europejskiego rządu gospodarczego, na którego czele stanąłby Herman van Rompuy. Oprócz tego planowane jest także opodatkowanie transakcji na rynkach finansowych, co uderzyłoby w spekulantów.
Angela Merkel podkreśliła, że na razie nie ma mowy o emisji wspólnych europejskich obligacji. - Uważam, że to co przedstawiliśmy jest odpowiednią metodą, która krok po kroku pomoże nam odzyskać zaufanie i wyjść z kryzysu. Nie pomogą nam w tym euroobligacje - powiedziała Angela Merkel. Pomysł emisji euroobligacji odrzucił też Nicolas Sarkozy.