Trwa ładowanie...

Merkel: Niemcy lokomotywą wzrostu w Europie

Dwa lata po wybuchu kryzysu Niemcy są dziś lokomotywą wzrostu gospodarczego w Europie - powiedziała w środę w Bundestagu niemiecka kanclerz Angela Merkel, broniąc polityki swojego chadecko-liberalnego rządu.

Merkel: Niemcy lokomotywą wzrostu w EuropieŹródło: AFP, fot: MICHAEL GOTTSCHALK
d4dfgh1
d4dfgh1

- Mamy powody do optymizmu - zapewniała kanclerz w trakcie debaty parlamentarnej nad projektem niemieckiej ustawy budżetowej na przyszły rok. Opozycja zarzuciła Merkel klientelizm.

W poniedziałek Komisja Europejska podniosła prognozę tegorocznego wzrostu PKB dla Niemiec z 1,2 proc. do 3,4 proc.

Zdaniem Merkel największym sukcesem jest dobra sytuacja na rynku pracy. - Bezrobocie jest mniejsze niż przed kryzysem - zauważyła kanclerz. Przypomniała, że obecnie liczba osób bez pracy sięga niespełna 3,2 mln, podczas gdy pięć lat temu, gdy Merkel obejmowała rządy, wynosiła prawie pięć milionów.
- To zasługa także chadecko-liberalnej opozycji - dodała Merkel.

Broniła ona projektu budżetu na 2011 rok, który przewiduje znaczne oszczędności, szczególnie na wydatkach socjalnych; do 2014 roku rząd chce wygospodarować 80 mld euro.

d4dfgh1

Jak podkreśliła Merkel, Niemcy stoją wobec wielkich wyzwań, takich jak problem starzenia się społeczeństwa, globalna konkurencja i ochrona środowiska naturalnego.

- Przed nami jesień ważnych decyzji, które wyznaczą kierunek na nowe dziesięciolecie od 2010 do 2020 roku. Jednym z kluczowym komponentów są solidne finanse państwa - powiedziała kanclerz. - Chcemy zakotwiczyć kulturę stabilności, która będzie wzorem dla Europy. Wyrazem tego jest nasz budżet - dodała.

Zapewniła też, że Berlin nie rezygnuje ze starań na rzecz wprowadzenia podatku od transakcji na rynkach finansowych, pomimo sceptycyzmu części krajów w UE. - Chcemy przekonać możliwie największą liczbę państw, ale niestety świat nie zawsze jest taki, jakbyśmy sobie życzyli - przyznała Merkel.

W jej ocenie ważnym komponentem dla przyszłości kraju jest polityka energetyczna. W zeszłym tygodniu rząd uzgodnił koncepcję polityki energetycznej do 2050 roku, która zakłada m.in. wydłużenie okresu eksploatacji elektrowni atomowych o średnio 12 lat oraz rozwój energetyki opartej na odnawialnych źródłach odnawialnych. Koncepcja ta została ostro skrytykowana przez opozycję, która domaga się rezygnacji z energii jądrowej po 2021 roku.

d4dfgh1

- Wyłączanie reaktorów i zamykanie elektrowni węglowych z ideologicznych pobudek nie ma sensu. Sens ma racjonalna i rozsądna polityka energetyczna, która godzi ze sobą interesy gospodarcze i cele związane z ochroną środowiska - oceniła Merkel.

Jak dodała, elektrownie jądrowe i węglowe mają stanowić "technologie pomostowe", ułatwiające przejście do ery energetyki opartej na źródłach odnawialnych.

Politykę rządu CDU/CSU i liberalnej FDP ostro skrytykowała opozycja. Przewodniczący Socjaldemokratycznej Partii Niemiec (SPD) Sigmar Gabriel ocenił, że rząd Merkel "zawiódł na całej linii" i "jest odpowiedzialny za 12 miesięcy politycznego bezwładu".

d4dfgh1

Jak dodał, do dziś rynki finansowe nie zapłaciły ani centa za kosztowną walkę z kryzysem, a rachunek wystawiono tym, którzy najciężej pracują. Zdaniem Gabriela rządowa koncepcja polityki energetycznej to wyraz klientelizmu. - Jeszcze nigdy żaden rząd nie został w takim stopniu zdegradowany do pozycji asystentów wielkich koncernów (...) Na nowo otwieracie socjalny konflikt - powiedział Gabriel.

- Pani jest kanclerzem koncernów (energetycznych) RWE, E.ON i Vattenfall - oskarżał z kolei szef frakcji Zielonych Juergen Trittin.

Według opozycji cztery wielkie koncerny energetyczne zyskają 100 mld euro dzięki wydłużeniu czasu eksploatacji reaktorów.

Niemiecki Bundestag uchwali ustawę budżetową na 2011 rok prawdopodobnie w listopadzie.

Anna Widzyk

d4dfgh1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4dfgh1