Trwa ładowanie...
d428tjz
kryzys

Merkel za wzmocnieniem strefy euro

Kanclerz Niemiec Angela Merkel chce zaproponować państwom strefy euro jej wzmocnienie poprzez koordynację polityk gospodarczych krajów eurostrefy. Jest to tzw. "pakt dla konkurencyjności" - pisze w najnowszym wydaniu niemiecki tygodnik "Der Spiegel".

Share
d428tjz

Według informacji tygodnika, który powołuje się na źródła w Urzędzie Kanclerskim, pakt miałby zawierać "konkretne zobowiązania na rzecz wzmocnienia pozycji konkurencyjnej, które są bardziej ambitne i w większym stopniu wiążące niż uzgodnione w gronie wszystkich 27 państw Unii".

Merkel uważa, że by wzmocnić zaufanie rynków finansowych wobec wspólnej waluty, konieczne jest "mocniejsze zazębienie narodowych polityk finansowych, gospodarczych i socjalnych" państw strefy euro - pisze tygodnik.

Jak informuje "Spiegel", współpracownicy niemieckiej kanclerz zamierzają opracować wskaźniki, które pomogłyby zniwelować różnice w kosztach pracy między poszczególnymi państwami członkowskimi strefy euro, a także przyczyniłyby się do ustabilizowania systemów emerytalnych.

d428tjz

Zdaniem Berlina aby możliwie szybko osiągnąć te cele, należy przyjąć doraźny program działań, który miałby zostać wdrożony w ciągu 12 miesięcy - informuje niemiecki tygodnik, powołując się na źródła.

Przykładem koniecznych - zdaniem Berlina - działań jest dopasowanie wieku emerytalnego do sytuacji demograficznej oraz wprowadzenie przez państwa wspólnej waluty "hamulca zadłużenia", który ogranicza dopuszczalny poziom deficytu.

Z Berlina Anna Widzyk

d428tjz

Podziel się opinią

Share
d428tjz
d428tjz