Trwa ładowanie...
d416q1n

Mex: 4 nowe lokale sieci Pijalnia Wódki i Piwa rocznie to rozwój optymalny

Warszawa, 03.12.2015 (ISBnews) - Mex Polska podtrzymuje prognozę wyników na ten rok, w którym spółka ma zarobić 4 mln zł netto. Sporą częścią zysku Mex Polska będzie chciał podzielić się z akcjonariuszami w formie dywidendy, a reszta posłuży do obsługi zadłużenia oraz realizacji wieloletniej strategii rozwoju, poinformował ISBnews prezes Paweł Kowalewski. Dołączanie czterech nowych lokali rocznie do sieci "Pijalnia Wódki i Piwa" prezes uważa za tempo optymalne.

Share
d416q1n

"Nasze wyniki pokazują, że spółka rozwija się dzięki konsekwentnie realizowanej strategii na lata 2015-1019. Ich uzyskanie stwarza możliwość wypłaty dywidendy akcjonariuszom. Deklarowaliśmy, że z zysku za 2015 r. stopa dywidendy będzie wynosiła co najmniej 5% i taką kwotę będziemy rekomendowali walnemu zgromadzeniu akcjonariuszy. Powinno to nas zaliczyć do elitarnego grona najbardziej dywidendowych spółek" powiedział ISBnews prezes Paweł Kowalewski.
Prezes spółki zapowiedział, że dołączanie czterech nowych lokali rocznie do sieci "Pijalnia Wódki i Piwa" jest optymalne. Rozwijana będzie również sieć Mexican, a spółka testuje nowy koncept Pan Kejk.

"Po wyjściu z segmentu premium, wyeliminowaniu kosztów z tym związanych, skupiliśmy się szczególnie na marce 'Pijalnia Wódki i Piwa'. W kolejnych latach zakładamy wyraźny, dwucyfrowy wzrost przychodów przy założeniu, że dotychczasowe lokale będą funkcjonować na tych samych parametrach co obecnie, a jednocześnie sieć będzie się rozrastać" - wskazał Kowalewski.

W ocenie zarządu spółki, rozwój sieci ogranicza głównie dobór lokalizacji z potencjałem. Jak podkreślił szef Mex Polska, spółka jest obecnie liderem segmentu "bistro" z szesnastoma lokalami, a trzy kolejne są w trakcie otwarcia.

d416q1n

"Odkupienie w sierpniu 2015 r. udziałów w czterech spółkach franczyzowych (m.in. w lokalu na krakowskim Kazimierzu) poskutkowało istotną poprawą wyników skonsolidowanych Grupy. Zakładamy dalszy rozwój przez franczyzę z partnerami zewnętrznymi. Chcemy też uruchamiać własne lokale, pod warunkiem, że będą to bardzo atrakcyjne lokalizacje gwarantujące szybki zwrot z inwestycji. Jeden lokal własny wypracowuje dla Mex Polska zyski na poziomie co najmniej dwóch lokali franczyzowych" - dodał Kowalewski.

W kwestii "Mexican", Kowalewski wskazał, że jest to rentowna marka, ale obecnie nie jest "lokomotywą wzrostu". "Jesteśmy otwarci do współpracy z nowymi inwestorami dla tej marki, ale koszt 1 mln zł inwestycji oraz konieczność pozyskania bardzo dobrego atrakcyjnie położonego lokalu jest pewną barierą. W porównaniu do Pijalni gdzie kwota do zainwestowania sięga 300 tys. zł różnica jest istotna" - dodał Kowalewski.

Spółka jest również na etapie testów trzeciej sieci gastronomicznej "Pan Kejk", której oferta oparta jest na dwóch podstawowych produktach: naleśnikach i plackach ziemniaczanych podawanych w wielu wariantach smakowych. "Marka skierowana jest głównie do młodych ludzi, co determinuje przystępną dla konsumentów politykę cenową. Otworzyliśmy pierwszy lokal tej marki w łódzkiej Manufakturze i widzimy spore zainteresowanie tym konceptem. Jeżeli nasze obserwacje się potwierdzą to będziemy chcieli rozwijać ten koncept w kolejnych lokalizacjach" - podsumował Kowalewski.

Mex Polska jest operatorem sieci "Pijalnia Wódki i Piwa" oraz "Mexican". Spółka jest notowana na GPW od połowy 2012 roku.

Sebastian Gawłowski

(ISBnews)

d416q1n

Podziel się opinią

Share
d416q1n
d416q1n