MF: do końca lutego płatnicy przesłali ponad 21 mln e‑PIT-ów

Od początku roku do końca lutego płatnicy wysłali za pomocą systemu e-Deklaracje ponad 21 mln deklaracji PIT - poinformowało w czwartek PAP Ministerstwo Finansów. Zdecydowana większość dotyczyła dochodów pracowników oraz pobranych zaliczek na podatek.

"Dzięki temu rozwiązaniu, niebawem możliwe będzie uruchomienie usługi wstępnie wypełnionego zeznania podatkowego dla osób składających deklarację PIT-37. Dlatego też dziękuję wszystkim płatnikom za sprawne przesyłanie dokumentów drogą elektroniczną. Jestem przekonany, że wykonanie tego obowiązku przez internet jest korzystne, gdyż pozwala zaoszczędzić cenny czas związany z przygotowaniem i przesyłaniem deklaracji" - powiedział, cytowany w komunikacie, wiceminister finansów Jacek Kapica.

1 stycznia 2015 r. weszły w życie nowe przepisy, które nałożyły na płatników nowy obowiązek sporządzania informacji o dochodach osób fizycznych i przekazywania ich, do końca lutego, wyłącznie drogą elektroniczną.

Jak podało Ministerstwo Finansów system e-Deklaracje przyjął w tym okresie 21 mln 291 tys. 64 dokumenty złożone przez płatników. Największą liczbę stanowią wypełnione deklaracje PIT-11, które są informacją o dochodach i pobranych zaliczkach na podatek dochodowy, których złożono aż 19 mln 613 tys. 884. Najwięcej przesłano ich w woj. mazowieckim - 3 mln 305 tys. 173 sztuki.

Pod koniec lutego resort finansów zapowiedział, że od połowy marca podatnicy będą mogli korzystać z usługi wstępnego wypełniania PIT-ów przez administrację podatkową. Kapica tłumaczył wówczas, że od połowy marca znacznie wzrasta zainteresowanie podatników rozliczaniem podatku za poprzedni rok. Poza tym do końca lutego płatnicy mają obowiązek przesyłać deklaracje za podatników. "Przygotowujemy to rozwiązanie na szczyt oczekiwań klientów" - mówił wiceminister.

Zgodnie z informacjami zamieszczonymi na stronie internetowej MF nowa usługa będzie dostępna dla wszystkich podatników składających zeznania podatkowe na formularzu PIT-37. Każdy użytkownik będzie mógł wejść na zakładkę "Wstępnie wypełnione zeznanie podatkowe" na stronie internetowej Portalu Podatkowego, zalogować się, pobrać wypełniony formularz, potwierdzić go lub uzupełnić o ulgi, preferencje, czy 1 proc. na organizację pożytku publicznego.

Dla zweryfikowania tożsamości podatnika potrzebne będą dane autoryzujące, takie jak PESEL lub NIP, imię i nazwisko, data urodzenia, kwota przychodu w roku 2014 i kwota przychodu za 2013 rok - niezbędna do wysyłki zeznania.

Według resortu finansów w przyszłości podatnik będzie mógł skorzystać z konta podatnika udostępnianego na Portalu Podatkowym. "Usługa ta umożliwi podatnikowi elektroniczną korespondencję z urzędem skarbowym, pozwoli sprawdzić stan sprawy oraz da mu podstawowe informacje dotyczące jego rozliczeń i płatności, zgłoszonych kas fiskalnych, czy też danych o udzielonej pomocy publicznej" - napisano w komunikacie MF.

Podatnik będzie miał podgląd swoich danych ewidencyjnych, adresowych, rachunków bankowych, obowiązków podatkowych. Administracja podatkowa dzięki przypomnieniom e-mailowym, telefonicznym, sms-owym będzie wspierała obywateli, np. informując o terminie zapłaty podatku. Ponadto na Portalu Podatkowym w części ogólnodostępnej będzie można sprawdzić i zweryfikować aktywność podatnika VAT.

Przygotowany przez MF system wstępnego wypełniania zeznań podatkowych na podstawie deklaracji przesyłanych przez pracodawców miał swoją prapremierę w lutym podczas jednej z konferencji informatycznych. Od tamtej pory system przechodził testy wydajnościowe.

Możliwość wstępnego wypełnienia przez administrację podatkową PIT-ów podatników wprowadzono w uchwalonej we wrześniu ubiegłego roku nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych i zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Weszła ona w życie 1 stycznia.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)