MF: dochody roczne może rozliczyć pracodawca (komunikat)

...

04.01. Warszawa - Ministerstwo Finansów informuje:

MF przypomina: twoje dochody roczne może rozliczyć również pracodawca

Z tego rozwiązania możesz skorzystać jedynie, gdy w 2011 roku uzyskałeś dochody u jednego płatnika. Aby skorzystać z możliwości rozliczenia twoich dochodów przez pracodawcę, należy przed 10 stycznia złożyć swojemu płatnikowi oświadczenie PIT-12.

W oświadczeniu (PIT-12) pracownik stwierdza, że przez cały rok podatkowy uzyskiwał dochody u jednego pracodawcy i nie będzie korzystał z ulg podatkowych oraz preferencyjnego rozliczenia swoich dochodów (np. wspólnego opodatkowania dochodów małżonków).

Po złożeniu przez pracownika oświadczenia (PIT-12), płatnik jest zobowiązany do obliczenia rocznego podatku na formularzu PIT-40 i przekazania go do końca lutego podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu.

Jeśli pracownik uzyskiwał dochody opodatkowane wg skali podatkowej z więcej niż jednego źródła, musi rozliczyć się samodzielnie do 30 kwietnia na formularzu PIT-36 lub PIT-37.

Warto pamiętać, że jeżeli osiągnąłeś przychody z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, z kapitałów pieniężnych, z działalności gospodarczej opodatkowanej jednolitą stawką 19% lub przychody opodatkowanie ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych i zostałeś rozliczony przez płatnika, musisz wówczas złożyć odrębne zeznania przeznaczone do rozliczania tych przychodów.

Jeżeli skorzystałeś z rozliczenia przez płatnika, to nie pozbawia cię to jednak prawa do złożenia zeznania (PIT-36 lub PIT-37) wg ogólnie obowiązujących zasad. Dotyczy to np. sytuacji, gdy pomimo złożenia oświadczenia (PIT-12), podatnik chce skorzystać z ulg podatkowych i preferencji lub przekazać 1% podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ stav/

Źródło artykułu:PAP
pracodawcyrządkomunikat

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)