MF gotowe do współpracy z NBP
27.8.Warszawa (PAP) - Ministerstwo Finansów jest gotowe do współpracy z Narodowym Bankiem Polskim przy tworzeniu Narodowego Komitetu ds. Euro na bazie projektu resortu z 12 maja...
Ministerstwo Finansów jest gotowe do współpracy z Narodowym Bankiem Polskim przy tworzeniu Narodowego Komitetu ds. Euro na bazie projektu resortu z 12 maja tego roku - poinformował w komentarzu do uchwały RPP Ludwik Kotecki, wiceminister finansów i pełnomocnik rządu ds. euro.
"Jestem bardzo zadowolony, że RPP podjęła uchwałę w sprawie udziału i zaangażowania się NBP w proces przygotowawczy do wprowadzenia euro w Polsce, pozytywnie oceniając projekt rozporządzenia w wersji z 12 maja br., przygotowany przez Ministerstwo Finansów" - napisał Kotecki w komunikacie przesłanym do mediów.
"Ten projekt bardzo silnie wyróżnia pozycję NBP w narodowej strukturze ds. euro w porównaniu z innymi bankami centralnymi w UE, które uczestniczyły bądź uczestniczą w przygotowaniach do zamiany waluty" - dodał.
Zdaniem wiceministra, NBP jak najszybciej powinien się włączyć w proces przygotowania do wprowadzenia euro w Polsce, a pozytywna opinia RPP na temat majowego projektu rozporządzenia powołującego strukturę organizacyjną do przygotowania do wprowadzenia euro jest bardzo dobrym sygnałem dla przyszłej współpracy z bankiem centralnym.
Kotecki zaznaczył jednak, że dotychczas MF nie uzyskało odpowiedzi NBP do swojej majowej propozycji.
"Formalne włączanie przedstawicieli banku centralnego do międzyinstytucjonalnej struktury bez wcześniejszej akceptacji NBP nie byłoby właściwe i mogłoby zostać ocenione jako niespójne z poszanowaniem niezależności tej instytucji" - poinformował.
"Dlatego, aby uniknąć nadmiernego opóźnienia w procesie przygotowań do wprowadzenia euro, postanowiliśmy pójść drogą np. Malty (notabene bardzo pozytywnie ocenianej przez Komisję Europejską)
i zaproponowaliśmy nową wersję projektu, w której zapewniono uczestnictwo przedstawicieli NBP (w charakterze doradczym) we wszystkich organach struktury, w tym w Narodowym Komitecie" - dodał.
Jednocześnie podkreślił, że o takiej alternatywie NBP był informowany już w maju.
"Gdyby NBP zdecydował się powrócić do pierwotnej propozycji Ministerstwa, tak jak na to wskazuje uchwała RPP, możliwe byłoby szybkie przygotowanie projektu rozporządzenia spójnego z wersją z 12 maja br." - uważa Kotecki.
Na sierpniowym posiedzeniu Rada Polityki Pieniężnej podjęła uchwałę, z której wynika, że rządowy projekt powołania Narodowego Komitetu Koordynacyjnego ds. Euro z 7 sierpnia br. w niedostatecznym stopniu uwzględnia rolę Narodowego Banku Polskiego w tym procesie.
Rada zapoznała się z projektem powyższego rozporządzenia w wersji z dnia 12 maja 2009 r., która w ocenie Rady w sposób o wiele właściwszy uwzględniała rolę NBP - wynika z uchwały.