MF liczy na udział Krajowej Administracji Skarbowej w odbudowie dochodów podatk.

Warszawa, 21.09.2016 (ISBnews) - Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) ma rozpocząć działalność 1 stycznia 2017 roku i ma przyczynić się do odbudowy dochodów podatkowych kraju, jak i ich zwiększenia, wynika z wypowiedzi ministra finansów Pawła Szałamachy.

21.09.2016 15:46

"Najbliższe tygodnie to będzie okres intensywnej pracy w Sejmie nad projektem ustawy o KAS-ie, ale równolegle w Ministerstwie Finansów będą trwały prace nad aktami wykonawczymi do tej ustawy, ponieważ czeka nas wielkie zadanie, polegające na tym, aby od 1 stycznia 2017 roku w Polsce powstała sprawna, kompetentna, dobrze zorganizowana służba skarbowa z prawdziwego zdarzenia, która ma przyciągać najzdolniejszych absolwentów polskich uczelni, która jest w stanie zaoferować dobrą ścieżkę rozwoju zawodowego" - powiedział Szałamacha podczas konferencji prasowej.

Według niego, ma to spowodować, że cel strategiczny, jakim jest odbudowa własnych dochodów podatkowych i ich zwiększanie zostanie zrealizowane.

"Osobiście będę zabiegał o to, aby ta reforma przebiegała w sposób konsekwentny, ale także z maksymalnym zabezpieczeniem oczekiwań pracowników" - dodał minister.

Projekt ustawy o KAS zakłada połączenie dotychczasowej administracji podatkowej (izby skarbowe, urzędy skarbowe), kontroli skarbowej (urzędy kontroli skarbowej), i administracji celnej (izby celne, urzędy celne) w jeden aparat odpowiedzialny za wymiar, pobór i kontrolę danin. Dodatkowo działania KAS ma wzmocnić wywiad skarbowy.

Według Szałamachy, zarys zmian był przygotowany prawie 10 lat temu przez obecnego wiceministra finansów Mariana Banasia. "Została ona wyrzucona przez kolejnego ministra, ministra Rostowskiego. I jednym ze skutków tej podjętej decyzji jest obniżona efektywność poborów podatków. Dane są oczywiste i trzeba to odwrócić. Pozytywne zjawiska już zachodzą od początku roku, my to wzmocnimy i damy temu jeszcze silniejszy impuls" - wskazał minister.

Według Banasia, ustawa z 2005 roku była uzgadniania ze wszystkimi podmiotami społecznymi i międzyresortowymi i praktycznie była już gotowa. "Konsekwencje zarzucenia tej ustawy mamy bardzo poważne" - powiedział Banaś.

Dodał, że według raportu Komisji Europejskiej z 2015 r., straty budżetu państwa z powodu luki w VAT wynoszą 10,13 mld euro, co stanowi 26,7% rocznych wpływów. "Tymczasem średnia dla krajów Unii to 15,2% rocznych wpływów" - wskazał Banaś.

Należy przy tym wziąć pod uwagę koszty administracyjne poboru podatków, które według danych OECD z 2015 roku w Polsce wynoszą 1,6% dochodów podatkowych, a np. w Irlandii jest to 0,85%, a w Hiszpanii 0,67%.

Według założeń resortu, koszty funkcjonowania KAS będą niższe niż koszty obecnie działających jednostek, a oszczędności będą przeznaczone na podwyżki wynagrodzeń i uposażeń.

Przedstawiciele resortu podkreślili jednocześnie, że nie nastąpi likwidacja służb celnych tylko ich przekształcenie. Według Banasia od 1 stycznia do 31 maja 2017 r. dyrektorzy odpowiednich departamentów złożą pisemna propozyjcę pracownikom określającą nowe warunki zatrudnienia albo pełnienia służby.

"Przez połączenie tych trzech struktur spowodujemy, że będziemy mieć o wiele skuteczniejsze możliwości działania" - podkreślił Banaś.

"Na skutek dzisiejszej współpracy pomiędzy tymi służbami już mamy pierwsze efekty, lepszą ściągalność. Już w i połowie tego roku w porównaniu z poprzednim rokiem, osiągnęliśmy większą ściągalność należności. Mamy ponad 9 mld zł dodatkowych dochodów z tego tytułu" - dodał wiceminister.

W odpowiedni na pytanie, kto będzie szefem KAS, minister Szałamacha odpowiedział, że "jest jeszcze za wcześnie, aby odpowiedzieć na takie pytanie".

(iSBnews)

Źródło artykułu:ISBnews
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)