MF oczekuje przyspieszenia dynamiki wzrostu PKB w kolejnych kwartałach
Warszawa, 12.08.2016 (ISBnews) - Dzisiejsze dane dotyczące wyniku PKB w II kwartale wskazują, że gospodarka polska odzyskuje stabilne tempo wzrostu. Ministerstwo Finansów oczekuje, że wpływ programu 500+ na konsumpcję ujawni się z większą siłą w II połowie b.r. a przyspieszenie dynamiki wzrostu PKB w kolejnych kwartałach będzie bardziej wyraźne.
"Potwierdziły się oczekiwania, że niewielki kwartalny spadek PKB z poprzedniego kwartału o -0,1% (kw/kw, sa) był wynikiem jednorazowym. W drugim kwartale PKB zwiększył się o 0,9% (kw/kw, sa), w efekcie roczna dynamika była wyższa niż w pierwszym kwartale (3,1% wobec 3,0%)" - czytamy w komunikacie.
W całej UE, wzrost gospodarczy w II kw. wyniósł 1,8% r/r. Polska jest w pierwszej piątce krajów Unii pod względem skali wzrostu PKB, podkreślił resort.
"Wciąż nie mamy szczegółowych informacji o strukturze wzrostu gospodarczego w drugim kwartale. Najprawdopodobniej, podobnie jak to miało miejsce w pierwszym kwartale, relatywnie słaba była dynamika inwestycji, co należy wiązać z zakończeniem wydatkowania środków unijnych z poprzedniej perspektywy i stopniowym wydatkowaniu środków z kolejnej. MF oczekuje, że samorządy i pozostałe resorty gospodarcze oraz podległe im agencje przyspieszą wykorzystywanie funduszy w kolejnych kwartałach" - czytamy dalej.
Według resortu, bardzo dobre dane z rynku pracy wskazują, że - podobnie jak w I kwartale - głównym czynnikiem wzrostu pozostała konsumpcja prywatna. Wynik zagregowanego PKB sugeruje jednak, że w popycie konsumpcyjnym nie ujawniły się jeszcze w pełni efekty programu 500+.
"Oczekujemy, że wpływ programu 500+ na konsumpcję ujawni się z większą siłą w II połowie b.r. Liczymy, że w związku z tym przyspieszenie dynamiki PKB w kolejnych kwartałach będzie bardziej wyraźne" - napisano w komunikacie.
Ministerstwo Finansów podało, że intensywnie pracuje nad projektem ustawy budżetowej na 2017 r., który uwzględni dostępne dane i informacje nt. bieżącej sytuacji gospodarczej i oczekiwanych uwarunkowań w 2017 r.
Według wstępnych danych (szybkiego szacunku) Głównego Urzędu Statystycznego (GUS), PKB wzrósł o 3,1% r/r w II kw. 2016 r. wobec 3% wzrostu w poprzednim kwartale. Trzynastu ankietowanych przez ISBnews analityków spodziewało się, że wzrost PKB w II kw. br. wyniósł średnio 3,28% (prognozy wahają się od 3,1% do 3,7%).
Zdaniem ekonomistów bankowych, w drugiej połowie roku nastąpi mocniejsze odbicie, ale całoroczny wynik w zakresie wzrostu PKB będzie jednak wyraźnie niższy niż zakładane przez rząd 3,8%.
(ISBnews)