MF: odwrócony VAT na wyroby stalowe od sierpnia 2013 r.
Resort finansów chce ulżyć branży stalowej. Planuje, by z początkiem sierpnia 2013 r. w życie weszła procedura tzw. odwróconego VAT na niektóre wyroby stalowe - poinformowała PAP rzeczniczka prasowa resortu finansów Wiesława Dróżdż.
- Z uwagi na konieczność szybkiego wprowadzenia rozwiązań przeciwdziałających nadużyciom - co poprawiłoby sytuację konkurencyjną uczciwych podatników - zakłada się, że przepisy dotyczące odwrotnego obciążenia VAT-em mogłyby wejść w życie z dniem 1 sierpnia 2013 r. - poinformowała Dróżdż.
Wprowadzenie procedury tzw. odwróconego obciążenia VAT-em w przypadku obrotu niektórymi wyrobami stalowymi ma przeciwdziałać oszustwom podatkowym na tym rynku. W takim przypadku to kupujący, a nie sprzedający zobowiązuje się do odprowadzenia podatku.
Rzeczniczka przypomniała, że ministerstwo uzyskało opinię Komisji Europejskiej o możliwości wprowadzenia przez Polskę mechanizmu odwrotnego obciążenia w obrocie niektórymi wyrobami stalowymi (półproduktami) bez konieczności ubiegania się o derogację - odstępstwa od zasady obowiązującej w UE - w tym zakresie, a branża stalowa postuluje jak najszybsze wprowadzenie takiego rozwiązania.
Według MF możliwe to będzie poprzez uzupełnienie załącznika nr 11 do ustawy o VAT, zawierającego wykaz towarów, które mogłyby by być objęte odwrotnym obciążeniem.
- W związku z zaproponowanym rozszerzeniem załącznika nr 11 planuje się również doprecyzować istniejący katalog dotyczący odpadów i surowców wtórnych, co oznaczałoby szersze objęcie odwrotnym obciążeniem dostawy tych towarów. W ten sposób zrealizowano by postulaty z branży recyklingu o konieczności wprowadzenia w tym katalogu korekt - poinformowała.
Regulacje dotyczące odwrotnego obciążenia VAT resort finansów chce włączyć do projektu nowelizacji ustawy o VAT i Ordynacji podatkowej, który zakłada wprowadzenie tzw. solidarnej odpowiedzialności podatkowej w obrocie "towarami wrażliwymi" (stal, paliwa, złoto) i ujednolica okresy rozliczeniowe przy dostawie niektórych takich towarów.
- W związku z tym, że zgodnie z opinią Komisji Europejskiej nie wszystkie wyroby stalowe narażone na wyłudzenia mogą być objęte zakresem odwrotnego obciążenia, w projektowanej ustawie zakłada się również stosowanie do nich - tam, gdzie odwrotne obciążenie nie może być wprowadzone - odpowiedzialności podatkowej oraz zakazu rozliczania VAT kwartalnie - poinformowała.
Dodała, że przepisy wprowadzające solidarną odpowiedzialność podatkową w obrocie towarami wrażliwymi i wyłączające stosowanie deklaracji kwartalnych wymagają odpowiedniego przygotowania informatycznego, w związku z tym mogłyby wejść w życie dopiero 1 października 2013 r.
Zdaniem Hutniczej Izby Przemysłowo-Handlowej (HIPH) w Katowicach, skupiającej podmioty zatrudniające ok. 22 tys. osób, dotychczasowe doświadczenia pokazują, że mechanizm odwróconego VAT-u skutecznie zapobiega przestępstwom podatkowym.
Eksperci izby wskazali, że w 2012 r. ponad połowa zużywanych w kraju prętów zbrojeniowych mogła pochodzić z nielegalnego obrotu, wobec 35 proc. rok wcześniej. Według przedstawicieli Izby polski rynek wyrobów stalowych "stał się w ostatnich latach miejscem wyłudzeń podatku VAT w niebywałej skali". Zjawisko to dotyczy głównie stali zbrojeniowej, jednak przedmiotem przestępstw są też - jak przypuszcza Izba - inne wyroby hutnicze, np. płaskie. Proceder przekłada się na kilkusetmilionowe straty budżetu państwa.