Trwa ładowanie...
d4k4n2p
inflacja

MF podtrzymuje poziom inflacji w grudniu 2008 r.

Ministerstwo Finansów podtrzymuje prognozę ok. 4 proc. inflacji w grudniu 2008 r., mimo decyzji o podwyżce cen gazu - powiedziała dziennikarzom wiceminister finansów Katarzyna Zajdel-Kurowska.
Share
d4k4n2p

Zgodnie z decyzją URE ceny gazu dla odbiorców hurtowych wzrosną średnio o 11,1 proc., a dla odbiorców detalicznych od 4,5 do 6,8 proc. Gaz dla spółek chemicznych zdrożeje 10,3 proc.

Podwyżki cen gazu wejdą w życie po 14 dniach od daty publikacji decyzji w biuletynie branżowym URE. Nowa taryfa obowiązywać będzie do 31 marca 2009 roku.

_ Podtrzymujemy naszą prognozę, według której inflacja spadnie do ok. 4 proc. w grudniu niezależnie od wprowadzenia nowych taryf PGNiG _ - powiedziała.

d4k4n2p

_ Ceny paliw spadają znacznie szybciej niż to wcześniej uwzględnialiśmy w naszych prognozach _ - dodała.

Podkreśliła, że ceny regulowane powinny być zmieniane proporcjonalnie do zmian cen rynkowych, bo to zapewni trwałe spełnienie kryterium inflacyjnego.

_ Jeżeli chcemy mieć urealnienie cen, spełniać kryterium i jednocześnie uchronić się przed zarzutem, że spełnienie nie jest trwałe, to musimy zmieniać ceny regulowane stopniowo, tak jak zmieniają się ceny rynkowe _ - powiedziała.

Wiceminister dodała, że MF zakłada podwyżkę cen gazu i energii na początku 2009 roku, co jest uwzględnione w prognozie inflacji na 2009 rok.

d4k4n2p

Podziel się opinią

Share
d4k4n2p
d4k4n2p