Trwa ładowanie...
diihc8i

MF sfinansowało po VII 83 proc. potrzeb pożyczkowych w '11 wynoszących 144,8 mld zł - Marczak

29.07. Warszawa (PAP) - Resort finansów sfinansował po lipcu 2011 roku 83 proc. całorocznych potrzeb pożyczkowych brutto, które według aktualnych szacunków wynoszą 144,8 mld zł -...

Share
diihc8i

29.07. Warszawa (PAP) - Resort finansów sfinansował po lipcu 2011 roku 83 proc. całorocznych potrzeb pożyczkowych brutto, które według aktualnych szacunków wynoszą 144,8 mld zł - poinformował Piotr Marczak, dyrektor Departamentu Długu Publicznego w Ministerstwie Finansów. Dodał, że resort posiada na rachunku środki złotowe i walutowe w wysokości około 50 mld zł.

"Po lipcu mamy sfinansowane 83 proc. całorocznych potrzeb pożyczkowych przy założeniu, że będą one o 10 mld zł niższe od ostatnio definiowanej kwoty 154,8 mld zł" - powiedział Marczak.

"Posiadamy na rachunkach środki złotowe i walutowe o wartości ok. 50 mld zł, co umożliwia dalsze oddłużanie w papierach skarbowych w najbliższych miesiącach. W sierpniu wykupimy bony i obligacje o wartości do 6,1 mld zł" - dodał.

Dyrektor departamentu w MF podkreślił, że na rynek w sierpniu wypłyną środki z tytułu składki przekazywanej do OFE i odsetek od długu w łącznej kwocie 1,2 mld zł.

diihc8i

Marczak poinformował również, że planowany na przyszły miesiąc przetarg obligacji może dotyczyć tylko papierów 5-letnich.

"Zmniejszyliśmy dolny przedział zakładanej podaży obligacji w sierpniu, dopuszczając możliwość wystawienia na tym przetargu tylko obligacji 5-letnich. W takim przypadku zmniejszymy również górny przedział podaży" - powiedział.

"Jeżeli rynki finansowe ominą zjawiska kryzysowe, to nie będziemy emitować do końca roku bonów skarbowych, co zmniejszy przyszłoroczny poziom potrzeb pożyczkowych" - dodał.

Według planu podaży SPW MF ma zaoferować 10 sierpnia obligacje OK0713/PS0416 łącznie za 2,0-5,0 mld zł.

Szef departamentu długu poinformował także, że w czerwcu portfel papierów skarbowych inwestorów zagranicznych wzrósł o 3,5 mld zł, w tym obligacji o 3,9 mld zł, osiągając kolejny rekordowy poziom 155,5 mld zł (151,5 mld zł obligacji).

"Od początku roku wartość papierów skarbowych w posiadaniu inwestorów zagranicznych wzrosła o 27,3 mld zł" - poinformował Marczak. (PAP)

bg/ jtt/

diihc8i
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
diihc8i
diihc8i