Trwa ładowanie...
d2ybqsf

MF skłania się ku zakazowi inwestowania OFE w SPW innych krajów

Resort finansów skłania się ku zakazowi inwestowania Otwartych Funduszy Emerytalnych w papiery skarbowe innych krajów - powiedział wiceminister finansów Wojciech Kowalczyk.
Share
MF skłania się ku zakazowi inwestowania OFE w SPW innych krajów
Źródło: Thinkstockphotos
d2ybqsf

- Raczej po zmianach w OFE nie będą one miały możliwości inwestowania w papiery skarbowe innych krajów; byłoby to nielogiczne w związku z tym, że zabraniamy inwestowania w nasze papiery - powiedział w piątek dziennikarzom Kowalczyk.

Dodał, że deklaracja pozostania w OFE może być składana nie tylko osobiście w ZUS, ale także listownie, a być może także elektronicznie. - W szczegółach nie jest jeszcze rozwiązana kwestia tego, jak będzie wyglądała deklaracja pozostania w OFE. Na pewno nie będzie tak, że trzeba ją będzie tylko złożyć w ZUS. Na pewno będzie to możliwe także listownie, możliwe że także elektronicznie - mówił.

Kowalczyk powiedział, że w czwartek przedstawiciele resortów finansów i skarbu państwa spotkali się w Londynie z inwestorami w celu m.in. omówienia planowanych zmian w OFE. Spotkanie dotyczyło planowanych zmian w OFE, sytuacji makroekonomicznej w Polsce oraz kwestii budżetowych.

d2ybqsf

- Wczoraj razem z Ministerstwem Skarbu Państwa mieliśmy spotkanie z inwestorami w Londynie. Cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem, wzięły w nim udział 23 instytucje - relacjonował wiceminister.

10 września odbyło się natomiast spotkanie z krajowymi przedstawicielami OFE, TFI, bankierami oraz innymi uczestnikami rynku na temat zmian w OFE. Jak zapowiedziało MF, spotkania informacyjne z uczestnikami rynku ws. OFE odbywać się będą co kilka tygodni.

W opinii Kowalczyka nie ma powodów, by zmieniać po zapowiadanych zmianach w OFE regulamin funkcjonowania dilerów rynku pierwotnego papierów skarbowych.

W rozmowie z PAP członek zarządu i dyrektor inwestycyjny Aviva PTE Marcin Żółtek powiedział, że jeżeli zasady funkcjonowania OFE zmienią się zgodnie z propozycją rządu, to resort finansów powinien zmienić zasady funkcjonowania dealerów rynku pierwotnego SPW.

d2ybqsf

Premier Donald Tusk zapowiedział niedawno, że w ciągu kilku tygodni powinien być gotowy projekt ustawy wprowadzającej zmiany w systemie emerytalnym. Rząd liczy, że ustawa będzie przyjęta przed 1 stycznia 2014 r. Premier wyjaśnił, że w ustawie będzie przewidziany trzymiesięczne vacatio legis. Wtedy - jak mówił - obywatele będą mieli czas, by zapoznać się z każdym jej przepisem. Dodał, że później będą jeszcze trzy kolejne miesiące, żeby każdy mógł dokonać wyboru, czy chce oszczędzać tylko w ZUS, czy w ZUS i w OFE.

- Nie ma żadnych wątpliwości, że wszyscy zdążą się przygotować do tego wyboru - zapewnił szef rządu.

Rządowa propozycja zmian w systemie emerytalnym zakłada przekazanie części obligacyjnej OFE do ZUS, gdzie środki te trafiłyby na subkonta. Byłyby waloryzowane i dziedziczone, podobnie jak pozostałe środki na tych subkontach. Ponadto obywatele będą mogli dokonywać wyboru, czy chcą, by ich składki emerytalne trafiały do ZUS, czy do OFE. Do części akcyjnej OFE wpływałaby składka w wysokości 2,92 proc.

Po wprowadzeniu zmian w systemie emerytalnym OFE nie będą mogły inwestować w obligacje Skarbu Państwa lub obligacje gwarantowane przez Skarb Państwa. Zapowiedziano ponadto liberalizację polityki inwestycyjnej OFE oraz zniesie benchmarku.

d2ybqsf

Ministerstwo Finansów szacuje, że zmiany w systemie emerytalnym przyniosą w budżecie na 2014 rok skutek szacowany na ok. 9 mld zł. Są to głównie oszczędności na kosztach obsługi długu publicznego szacowane na ok. 4,8 mld zł. i zmniejszenie dotacji do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, szacowane na ok. 4,5 mld zł.

Z wyliczeń resortu wynika również, że przeniesienie części obligacyjnej OFE do ZUS spowoduje obniżenie długu publicznego w relacji do PKB o ok. 8 proc. w ujęciu unijnym (zgodnie z metodologią UE dług publiczny Polski w I kw. 2013 r. wyniósł 57,3 proc.) i nieco mniej w ujęciu polskim.

d2ybqsf

Podziel się opinią

Share
d2ybqsf
d2ybqsf