Trwa ładowanie...
d3neymy

MF spodziewa się istotnego ograniczenia def. sektora do poniżej 3 proc. w '15 - Szczurek, MF (aktl.)

...

Share
d3neymy

Dochodzi wypowiedź Mateusza Szczurka z konferencji prasowej. #

12.03. Warszawa (PAP) - Ministerstwo Finansów spodziewa się istotnego ograniczania deficytu sektora finansów publicznych już od tego roku, tak, aby w 2015 roku spadł do poniżej 3 proc. - poinformował podczas wystąpienia na Forum Bankowym minister finansów Mateusz Szczurek.

"Ożywienie gospodarcze postępuje i spodziewamy się, że w kolejnych kwartałach będzie postępowało. To jest naszym zdaniem czas na zaciskanie pasa i zmniejszanie deficytu. Oczekiwałbym ograniczenia go do poniżej 3 proc. PKB w 2015 oraz istotnego zmniejszenia w 2014 roku" - powiedział.

W ubiegłym tygodniu główny ekonomista MF Ludwik Kotecki mówił, że deficyt sektora finansów publicznych w 2013 roku ukształtował się w przedziale 4,4-4,8 proc. PKB.

d3neymy

Komisja Europejska w zimowych prognozach oceniła, że w ubiegłym roku deficyt wyniósł 4,4 proc. PKB, w 2014 roku będzie nadwyżka 5,0 proc. PKB, a bez uwzględnienia zmian w OFE byłby deficyt 3,8 proc.

Szczurek dodał, że MF ma sfinansowane 60 proc. potrzeb pożyczkowych, co pozwala reagować elastycznie na zagrożenia geopolityczne.

"Na początku marca zostało sfinansowane 60 proc. potrzeb pożyczkowych na ten rok, które są mniejsze niż zakładaliśmy. To pozwala nam dosyć elastycznie reagować na zaburzenia i zagrożenia geopolityczne, które nas jeszcze czekają w tym roku" - powiedział.

Szczurek dodał, że wykonanie budżetu po styczniu i lutym jest "budujące".

d3neymy

"Rzeczywiście jest tak, że wpływy z podatków pośrednich po lutym były bardzo budujące, należy jednak ostrożnie podchodzić do przedłużania tych trendów na kolejne miesiące. Pierwsze dwa miesiące tego roku, jeśli chodzi o wykonanie budżetu, są naprawdę budujące" - powiedział na konferencji prasowej Szczurek.

W środę rano PAP podała, że z dokumentu Ministerstwa Finansów wynika, że deficyt budżetowy po lutym wyniósł około 9,5 mld zł, czyli ok. 20 proc. planowanego na cały 2014 rok deficytu w wysokości 47,505 mld zł. Dochody wyniosły około 51 mld zł, a wydatki były na poziomie 60,44 mld zł. (PAP)

bg/ jba/ map/ nik/

d3neymy

Podziel się opinią

Share
d3neymy
d3neymy