MF: w 2016 r. samorządy miały rekordową nadwyżkę w wysokości 7,7 mld zł
Deficyt sektora finansów publicznych w 2016 r. spadł o 0,2 pkt proc., a jednostki samorządu terytorialnego w zeszłym roku odnotowały rekordową nadwyżkę w wysokości 7,7 mld zł - poinformowało Ministerstwo Finansów w komentarzu dotyczącym danych GUS.
03.04.2017 15:30
"W 2016 r. deficyt sektora instytucji rządowych i samorządowych wyniósł 2,4 proc. PKB. Oznacza to spadek deficytu o 0,2 pkt proc. w stosunku do 2015 r., kiedy stanowił on 2,6 proc. PKB" - poinformował resort finansów.
"W 2016 r. jednostki samorządu terytorialnego odnotowały rekordową nadwyżkę w wysokości 7,7 mld zł" - dodało MF.
Ministerstwo zaznaczyło, że wynik sektora finansów publicznych uwzględnia wdrożoną zmianę metodologiczną, która dotyczy rejestracji dochodów ze sprzedaży częstotliwości. Zgodnie ze stanowiskiem Eurostatu, są one zarejestrowane jako renty rozłożone na czas użytkowania uzyskanych uprawnień.
Zgodnie z danymi GUS dług sektora instytucji rządowych i samorządowych w 2016 r. ukształtował się na poziomie 54,4 proc. PKB. Urząd poinformował, że dane o relacji deficytu i długu do PKB prezes GUS przesłał do Komisji Europejskiej jako tzw. notyfikację fiskalną.
Urząd statystyczny wyjaśnił, że dane mają charakter wstępny i mogą się zmienić. Komunikat w sprawie deficytu i długu sektora instytucji rządowych i samorządowych zawierający dane zweryfikowane przez Komisję Europejską zostanie opublikowany 21 kwietnia 2017 r. Jednocześnie GUS opublikuje szacunek PKB za lata 2015-2016.
Wyjaśniono, że dane zostały opracowane zgodnie z metodyką Europejskiego Systemu Rachunków Narodowych i Regionalnych w Unii Europejskiej (ESA2010). Uwzględniono przy tym najnowsze (z 27 marca 2017) wytyczne Eurostatu dotyczące rejestracji dochodów ze sprzedaży licencji czy zezwoleń na użytkowanie częstotliwości telefonii komórkowej i innych tzw. aktywów nieprodukowanych. "Wpłynęło to na wartości deficytu we wszystkich latach objętych notyfikacją, a na relację deficytu do PKB tylko w roku 2014" - zastrzegł GUS.