Trwa ładowanie...
d3xrqp1

MF w założeniach noweli ustawy o NBP chce m.in. dwukadencyjności RPP

19.08. Warszawa (PAP) - Ministerstwo Finansów w opublikowanych w poniedziałek założeniach do nowelizacji ustawy o NBP chce m.in. wprowadzenia dwukadencyjności Rady Polityki...

Share
d3xrqp1

19.08. Warszawa (PAP) - Ministerstwo Finansów w opublikowanych w poniedziałek założeniach do nowelizacji ustawy o NBP chce m.in. wprowadzenia dwukadencyjności Rady Polityki Pienieżnej oraz możliwości odwoływania członków Rady za podjęcie działalności zarobkowej lub publicznej poza pracą naukową, dydaktyczną lub twórczością autorską.

"W obecnym stanie prawnym członek Rady Polityki Pieniężnej wybierany jest na jedną sześcioletnią kadencję, bez możliwości jej przedłużenia (art. 13 ust. 2 ustawy o NBP). Proponuje się wprowadzenie możliwości sprawowania tej funkcji przez dwie kadencje" - napisano w założeniach.

"Celem zmiany jest zachowanie stabilności w składzie Rady, co jednocześnie zwiększać będzie stabilność podejmowanych decyzji, wpływających na sposób prowadzenia polityki monetarnej Polski" - dodano.

d3xrqp1

Nowelizacja ma także doprecyzować ograniczenia dotyczące aktywności zawodowej i publicznej członków RPP oraz zarządu NBP.

"Zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy o NBP, w okresie kadencji członek Rady nie może zajmować żadnych innych stanowisk i podejmować działalności zarobkowej lub publicznej poza pracą naukową, dydaktyczną lub twórczością autorską, a za zgodą Rady wyrażoną w drodze uchwały (bez udziału zainteresowanego) - dopuszczalna jest działalność w organizacjach międzynarodowych" - przypominają autorzy założeń do ustawy.

"Nie przewidziano jednak możliwości odwołania członków Rady w przypadku naruszenia ww. zakazu. W związku z tym proponuje się wprowadzenie takiej sankcji" - dodano. (PAP)

bg/ ana/

d3xrqp1

Podziel się opinią

Share
d3xrqp1
d3xrqp1