Trwa ładowanie...

MF za ponad 2,2 mld zł odkupiło przed terminem bony skarbowe

Ministerstwo Finansów odkupiło bony skarbowe, których termin wykupu przypadał na I połowę 2012 roku. Kwota transakcji to 2 mld 247 mln zł - poinformował w poniedziałek resort.

Share
MF za ponad 2,2 mld zł odkupiło przed terminem bony skarbowe
Źródło: Thinkstockphotos
d1vpvr7

Transakcja pozwoli obniżyć relację długu publicznego względem PKB o 0,15 proc.

W celu przeprowadzenia wcześniejszego wykupu bonów ministerstwo zorganizowało przetarg. Tego typu aukcje są standardową procedurą zarządzania płynnością budżetu państwa, prowadzoną przez resort finansów co roku - podkreślił dyrektor departamentu długu publicznego w MF Piotr Marczak.

d1vpvr7

- Wyniki przetargu były zgodne z naszymi planami. Zakładaliśmy, że sukcesem byłoby odkupienie od 10 do 20 proc. bonów o terminie wykupu w przyszłym roku. Wykupiliśmy powyżej 13 proc. po atrakcyjnych cenach. Wartość okupionych bonów wyniosła 2,2 mld zł, a zgłoszony popyt był prawie dwa razy większy - powiedział dyrektor.

Wyjaśnił, że resort nie zaspokoił całego popytu inwestorów, bowiem kierował się zasadą efektywności. - Porównywaliśmy to, ile zyskamy na wykupie, względem tego, ile możemy zyskać, utrzymując środki przeznaczone na odkup na lokatach. Wyszło, że (...) możemy zaakceptować ofertę stanowiącą około 50 proc. całego popytu - wytłumaczył.

Według Marczaka transakcja była bardziej opłacalna od alternatywnego dla niej utrzymywania wolnych środków na lokatach. - Dodatkowym efektem przeprowadzonej dziś aukcji jest zmniejszenie relacji długu publicznego do PKB o 0,15 proc. - podkreślił. Zaznaczył jednocześnie, że nawet bez tego przetargu dług publiczny nie przekroczyłby ostrożnościowego progu 55 proc. PKB.

Marczak nie wykluczył jednocześnie, że w tym roku dojdzie do jeszcze jednej transakcji odkupu bonów skarbowych. - Zgodnie z planem zakładaliśmy, że w grudniu przeprowadzimy jedną aukcję odkupu. Zgłoszony popyt i to, że zrealizowaliśmy go w połowie, daje pewne niewielkie prawdopodobieństwo, że aukcję możemy powtórzyć pod koniec roku - powiedział Marczak.

d1vpvr7

Dyrektor dodał, że MF standardowo poinformowało samorządy, że mogą nabywać na rynku wtórnym papiery skarbowe. - Nabycie przez sektor samorządowy papierów skarbowych zmniejsza dług publiczny o nominalną wartość zakupionych papierów.
Przypomniał, że informacje o wartości papierów skarbowych posiadanych przez samorządy MF otrzyma w marcu, po przekazaniu przez nie sprawozdań finansowych za 2011 r.

Poniedziałkowa aukcja odkupu bonów była już czwartą w tym roku. W zeszłym roku resort finansów przeprowadził także cztery tego typu aukcje, w tym dwie w grudniu 2010 r. MF odkupiło wtedy bony za 5,9 mld zł.

- Istnieje prawdopodobieństwo powrotu do sprzedaży bonów skarbowych w pierwszym kwartale przyszłego roku, głównie ze względu na zapadalność w tym kwartale bonów o wartości ok. 14,2 mld zł - dodał Marczak.

Zaznaczył, że standardowo na przetargach sprzedaży bonów oferowane są bony roczne, czyli w tym przypadku chodziłoby o papiery, których wykup przypadał będzie na 2013 r.

d1vpvr7

Podziel się opinią

Share
d1vpvr7
d1vpvr7