Trwa ładowanie...
d3gajwd
węgry
+1

MFW i UE udzielą Węgrom 25 mld dol. pomocy

Międzynarodowy Fundusz Walutowy,
Unia Europejska oraz Bank Światowy uzgodniły we wtorek, że
zapewnią węgierskiemu rządowi ponad 25 mld dol. pomocy na walkę z
następstwami kryzysu finansowego.

Share
d3gajwd

Wstępne porozumienie w sprawie pakietu ratunkowego Budapeszt zawarł z MFW i UE już w niedzielę, lecz nie ujawniono wówczas żadnych szczegółów.

Na mocy wtorkowego porozumienia, MFW w ciągu siedemnastu miesięcy pożyczy Węgrom 17 mld dol., Unia Europejska zapewni kolejne 8,1 mld dol., zaś Bank Światowy zaoferuje 1,3 mld dol.

Pakiet może zostać przedłożony do zatwierdzenia Radzie Wykonawczej Funduszu już na początku listopada - oznajmił dyrektor MFW Dominique Strauss-Kahn.

d3gajwd

Węgry potrzebują pomocy międzynarodowych instytucji, aby przywrócić zaufanie inwestorów do swej waluty i obligacji. W ostatnich tygodniach rynek finansowy na Węgrzech przeżywał gwałtowne spadki, bowiem zagraniczni inwestorzy wyzbywali się węgierskich aktywów w obawie o stan systemu bankowego tego kraju i o możliwości obsługi wielkiego zadłużenia zagranicznego.

To pierwszy od początku obecnych zawirowań na globalnych rynkach finansowych pakiet stabilizacyjny przyznany państwu członkowskiemu Unii Europejskiej. Wcześniej MFW udzielił wsparcia finansowego Islandii oraz Ukrainie.

d3gajwd

Podziel się opinią

Share
d3gajwd
d3gajwd