Trwa ładowanie...
mfw
26-02-2014 13:20

MFW nałoży na Ukrainę trudne warunki

Przyznanie Ukrainie pakietu pomocy finansowej przez MFW wymagać będzie ze strony nowego rządu w Kijowie zobowiązania przeprowadzenia głębokich zmian w polityce gospodarczej, które okażą się politycznie trudne - ocenia bank Barclays Capital.

MFW nałoży na Ukrainę trudne warunkiŹródło: Fotolia, fot: corvalola
d156rdr
d156rdr

Według niego w rokowaniach z nowym rządem Ukrainy, Fundusz będzie trzymał się swej oceny ukraińskiej gospodarki z grudnia 2013 r.

Uznał on wówczas, że Ukrainie potrzebny jest program konsolidacji fiskalnej zakładający cięcia wydatków, w szczególności ograniczenia dynamiki płac sektora publicznego i zatrudnienia w nim, a także zakresu waloryzacji rent i emerytur.

Fundusz uznał też za pilną potrzebę ukrócenia subsydiów i podniesienia opłat za gaz dla odbiorców krajowych, co - jak zaznaczają analitycy banku - było główną przeszkodą w odblokowaniu programu MFW dla Ukrainy. Grudniowa ocena uznaje też, że kurs hrywny (ustalany przez bank centralny) jest zbyt wysoki, co pogłębia deficyt obrotów bieżących, szkodzi konkurencyjności i uszczupla rezerwy banku centralnego. Fundusz preferuje płynne kursy walut.

"Wprowadzenie tych środków będzie dla nowego rządu politycznie trudne, ale na obecnym etapie ma on bardzo niewielkie pole manewru, ponieważ nie poradzi sobie bez pomocy finansowej z zewnątrz" - zaznaczył Barclays Capital w środowym komentarzu.

d156rdr

"Sytuację na Ukrainie komplikują różnice zdań między trzema głównymi partiami politycznymi, a także to, że muszą koordynować decyzje z uczestnikami protestu na Majdanie" - stwierdził bank.

"Biorąc pod uwagę spowolnienie gospodarki ukraińskiej, złą sytuację bilansu płatniczego i groźbę niewypłacalności, szybkie utworzenie nowego rządu jest kluczową sprawą dla poprawy gospodarczej perspektywy" - tłumaczy.

Lider partii ojczyźnianej (Batkiwszczyna) Arsenij Jaceniuk, który zamierza ubiegać się o stanowisko premiera zasygnalizował już, że gotów jest porozumieć się z MFW ws.pakietu finansowego.

Wtorkowy rekordowy spadek notowań hrywny (o 7 proc. wobec USD) tłumaczy Barclays Capital tym, że bank centralny celowo zmniejszył zakres interwencji, by "planowo" zdewaluować hrywnę. Od początku 2014 r. hrywna straciła na wartości ok. 20 proc.

d156rdr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d156rdr