MFW podnosi prognozy PKB dla eurolandu, ale przestrzega przed deflacją

MFW podniósł we wtorek do 3,7 proc. prognozę globalnego wzrostu PKB w 2014 r. Prognozy dla USA zostały podniesione do 2,8 proc., a dla eurolandu do 1 proc. Fundusz przestrzegł jednak przed ryzykiem zbyt słabej inflacji, a nawet deflacji w strefie euro.

MFW podnosi prognozy PKB dla eurolandu, ale przestrzega przed deflacją
Źródło zdjęć: © Fotolia | dimasic50

Zgodnie z prognozami Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW), globalne PKB wzrośnie w 2014 r. o 3,7 proc. (wzrost o 0,1 pkt proc. w porównaniu z prognozami w październiku) oraz o 3,9 proc. w 2015 (bez zmian w stosunku do poprzednich prognoz), głównie dzięki ożywieniu w rozwiniętych gospodarkach.

Prognozy PKB dla Stanów Zjednoczonych to 2,8 proc. w 2014 r. i 3,0 proc. w 2015 r. wobec 2,6 i 3,4 proc. prognozowanych w październiku.

Strefa euro - jak informuje MFW - po recesji "wychodzi na prostą", ale ożywienie będzie znacznie słabsze niż w USA. Prognozy dla eurolandu zostały zrewidowane w górę o 0,1 pkt proc. zarówno w tym, jak i przyszłym roku do odpowiednio 1,0 i 1,4 proc.

MFW podniósł prognozę wzrostu w Hiszpanii na lata 2014 i 2015 do 0,6 i 0,8 proc. (odpowiednio o 0,4 i 0,3 pkt proc.) oraz dla Niemczech w tych samych latach do 1,6 i 1,4 proc. (odpowiednio o 0,2 i 0,1 pkt proc.).

W regionie Europy Środkowo-Wschodniej PKB ma wzrosnąć do 2,8 w 2014 i o 3,1 proc. w 2015 r. wobec 2,7 i 3,3 proc. prognozowanych w październiku.

Jak powiedział główny ekonomista MFW Olivier Blanchard, "ożywienie się umacnia", ale "wciąż jest słabe i nierównomierne". - W większości rozwiniętych gospodarek bezrobocie jest zbyt wysokie, a ryzyka pozostają - powiedział Blanchard.

MFW kładzie nacisk na ryzyka związane z niską inflacją w rozwiniętych gospodarkach, a nawet deflacją w strefie euro. - Im niższa stopa inflacji, i tym bardziej im większa stopa deflacji, tym bardziej jest to niebezpieczne dla ożywienia w eurolandzie - powiedział Blanchard. Wyjaśnił, że deflacja oznacza wyższe realne stopy procentowe, wyższe obciążenia związane z obsługą zarówno prywatnego, jak i publicznego zadłużenia, a także mniejszy popyt i niższy wzrost. By zapobiec tym ryzykom, kluczowa jest - według ekonomisty - odpowiednia polityka monetarna oraz wzmocnienie bilansu banków.

Głównym wyzwaniem dla rozwiniętych gospodarek będzie powrót do tradycyjnej polityki monetarnej. Zdaniem MFW kluczowe jest uniknięcie "zbyt wczesnego" wycofania się banków centralnych, które podczas kryzysu utrzymały bardzo niskie stopy procentowe, "z podjętych działań dostosowawczych". Ta uwaga - jak podkreślono w analizie MFW - odnosi się także do USA. W grudniu Fed rozpoczął stopniowe ograniczanie programu masowego zasilania gospodarki tanim pieniądzem.

Jak powiedział Blanchard, MFW oczekuje przez jakiś czas "złożonych przepływów kapitału między krajami". W tych okolicznościach najbardziej dotknięte mogą zostać gospodarki wschodzące. MFW zaapelował do banków centralnych krajów rozwiniętych o "jasne komunikowanie" działań.

Blanchard ocenił, że znacznie lepsze prognozy wzrostu PKB w USA w 2014 roku to efekt m.in. osiągniętego w grudniu przez Kongres porozumienia budżetowego, zgodnie z którym konsolidacja fiskalna, która była znacznym obciążeniem dla wzrostu w 2013, w tym roku zostanie ograniczona.

Z Waszyngtonu Inga Czerny

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)