Trwa ładowanie...
gpw
08-07-2010 09:04

MFW: świat rośnie szybciej, OECD: szczyt bezrobocia za nami

Według raportu OECD, bezrobocie w najbardziej rozwiniętych gospodarkach osiągnęło już szczyt i w kolejnych miesiącach powinno spadać. MFW podnosi prognozy globalnego wzrostu PKB, głównie dzięki Chinom, USA i Japonii.

MFW: świat rośnie szybciej, OECD: szczyt bezrobocia za namiŹródło: Open Finance
dee2pto
dee2pto

Kiedy inwestorzy z Europy udawali się wczoraj na spoczynek, amerykańskie indeksy zmagały się z ważnymi technicznymi oporami. Pozytywne dane o najszybszym wzroście sprzedaży w sieciach handlowych w USA od kilku lat okazały się decydującym argumentem - indeks S&P500 bez problemu przebił poziom 1040 pkt. i zakończył dzień dużo wyżej, bo na poziomie 1060 pkt. Oznacza to, że główny indeks nowojorskiej giełdy wzrósł o 3,1 proc., tyle samo na wartości zyskał NASDAQ, a DJIA wzrósł o 2,8 proc. Tak dynamiczny powrót powyżej kluczowego poziomu zazwyczaj nie odbywa się, bez potwierdzenia siły kupujących, co w tym przypadku oznaczałoby kilkunastopunktowe spadki S&P500 w okolice 1040-1050 pkt. i ponowną konfrontację ze sprzedającymi.

Inwestorzy z Azji uznali zachowanie amerykańskich rynków za słuszne i po mieszanym początku tygodnia w czwartek chętnie wracali na rynek akcji. NIKKEI wzrósł o 2,8 proc., a Hang Seng zyskiwał ok. 1,5 proc.

Po kilku tygodniach wyprzedaży ryzykownych aktywów ich ceny zaczęły prezentować się atrakcyjnie, chociaż z drugiej strony nie można bagatelizować ryzyka wyhamowania wzrostu gospodarczego na świecie na skutek głębokich oszczędności. Inwestorzy o wysokiej skłonności do ryzyka i krótkim horyzoncie czasowym mogą czuć się już zmęczeni trwającym od kwietnia trendem spadkowym na światowych giełdach, ale trwały powrót tendencji wzrostowej może zagwarantować tylko duży kapitał funduszy nastawionych na długoterminowe zyski.

Pomocne przy tym bywają raporty międzynarodowych instytucji, np. takie, jak wczorajszy raport OECD o rynku pracy w 31 najbardziej rozwiniętych gospodarczo państwach świata, czy podniesienie prognozy globalnego wzrostu gospodarczego z 4,1 do 4,6 proc. przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Obie analizy zwracają uwagę na ryzyko rozprzestrzenienia kłopotów najbardziej zadłużonych państw Europy na cały region, a OECD przestrzega, że zbyt gwałtowne cięcia wydatków mogą przekreślić próby zmniejszenia bezrobocia do poziomów sprzed kryzysu, co wymaga stworzenia w najbardziej rozwiniętych gospodarkach ponad 17 mln miejsc pracy.

dee2pto

Łukasz Wróbel
Open Finance

| Niniejszy dokument jest materiałem informacyjnym. Nie powinien być rozumiany jako materiał o charakterze doradczym oraz jako podstawa do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji i mogą ulec zmianie bez zapowiedzi. Open Finance nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania. |
| --- |

dee2pto
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dee2pto