Trwa ładowanie...
d2esuvy

MG: Deflacja w kwietniu zmaleje do 1,3% r/r

Warszawa, 15.04.2015 (ISBnews) - Deflacja w ujęciu rocznym złagodnieje dalej w kwietniu i wyniesie 1,3% wobec 1,5% w marcu br. (i 1,6% w lutym br.), prognozują analitycy Ministerstwa Gospodarki.

Share
d2esuvy

"Analitycy MG oczekują, że w kwietniu 2015 r. ceny powinny wzrosnąć o 0,2%. Spodziewają się nieznacznego wzrostu żywności oraz stabilizacji cen w transporcie, a także sezonowego wzrostu cen odzieży i obuwia. Roczny wskaźnik inflacji w kwietniu powinien wynieść (minus) -1,3%" - czytamy w komentarzu resortu do danych GUS.

Główny Urząd Statystyczny (GUS) podał dziś, że deflacja konsumencka wyniosła 1,5% w ujęciu rocznym w marcu br. Konsensus analityków ankietowanych przez agencję ISBnews wynosił -1,3% r/r. W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o 0,2% w marcu po spadku o 0,1% w lutym.

"Zgodnie z oczekiwaniami ekspertów Ministerstwa Gospodarki głównym czynnikiem, który miał wpływ na zmianę cen w marcu 2015 r., był wzrost cen transportu - o 1,9% oraz odzieży i obuwia. Nieznacznie spadły zaś ceny żywności" - czytamy dalej w komentarzu.

Analitycy bankowi spodziewają się, że deflacja w ujęciu rocznym może potrwać do końca III kw., natomiast w kwietniu może wynieść nawet 1,1% r/r.

(ISBnews)

d2esuvy

Podziel się opinią

Share
d2esuvy
d2esuvy