MG nadal opowiada się za obniżką akcyzy na energię - wiceminister gospodarki
26.3.Warszawa (PAP) - Ministerstwo Gospodarki wciąż opowiada się
za obniżką akcyzy na energię z obecnych 5 euro za MWh do 0,5 euro
za MWh dla najbardziej energochłonnych...
26.03.2009 | aktual.: 26.03.2009 12:23
26.3.Warszawa (PAP) - Ministerstwo Gospodarki wciąż opowiada się za obniżką akcyzy na energię z obecnych 5 euro za MWh do 0,5 euro za MWh dla najbardziej energochłonnych przedsiębiorstw - poinformowała wiceminister resortu Joanna Strzelec-Łobodzińska.
"(...) Minister Gospodarki opowiedział się za rozważeniem obniżenia stawki podatku akcyzowego dla przedsiębiorstw energochłonnych do minimalnego poziomu 0,5/EUR za MWh, obecna stawka to około 5/EUR za MWh" - napisała w odpowiedzi na interpelację poselską Strzelec-Łobodzińska.
Poinformowała jednocześnie, że nie ma możliwości, ze względu na prawo unijne i krajowe, zawieszenia akcyzy.
"Natomiast w każdym z krajów członkowskich UE istnieje pełna swoboda, co do kształtowania stawek tego podatku" - napisała.
Podkreśla jednak, że ewentualna obniżka stawek akcyzy należy do kompetencji Ministerstwa Finansów.
"Szersze skorzystanie z możliwości odpowiedniego obniżenia podatku akcyzowego w naszym kraju dla poszczególnych grup odbiorców energii elektrycznej lub też dla całego wolumenu zużywanej energii jest bezwzględnie związane z ogólną sytuacją budżetu naszego państwa i należy do właściwości Ministra Finansów jako odpowiedzialnego m.in. za realizację dochodów budżetowych z podatków bezpośrednich i pośrednich" - ocenia wiceminister.
W opinii Strzelec-Łobodzińskiej obniżka podatku mogłaby złagodzić negatywne skutki podwyżek cen energii dla odbiorców przemysłowych z grup taryfowych A, B i C, dla których ceny energii w tym roku wzrosły o nawet kilkadziesiąt procent.
Minimalna stawka akcyzy na energię elektryczną w UE wynosi 1 euro za MWh dla gospodarstw domowych oraz 0,5 euro za MWh dla odbiorców przemysłowych.
Sceptycznie do takiego pomysłu podchodzi resort finansów, wiceminister finansów Maciej Grabowski, poinformował w lutym, że po przeprowadzonej w styczniu restrukturyzacji po stronie wydatków nie widzi możliwości ograniczenia dochodów i redukcji podatków. (PAP)
bg/ gor/