Trwa ładowanie...
d3h4gyc

MG: powołanie min. Korolca do Rady Doradczej ds. gazu UE-Rosja (komunikat)

...

d3h4gyc
d3h4gyc

20.06. Warszawa - Ministerstwo Gospodarki informuje:

20 czerwca 2011 r. podsekretarz stanu w MG Marcin Korolec przyjął nominację Komisarza Unii Europejskiej ds. Energii Gunthera Oettingera na członka Rady Doradczej UE ds. Gazu Unia Europejska-Rosja (EU-Russia Gas Advisory Council). Rada będzie zabiegać o rozwój długoterminowej współpracy gazowej Europy z Rosją.

Gas Advisory Council składa się z 15 przedstawicieli Unii Europejskiej i 15 reprezentantów Rosji. Radę tworzą wysokiego szczebla eksperci ze świata przemysłu, instytucji i nauki. Wiceminister gospodarki Marcin Korolec będzie jedynym przedstawicielem administracji rządowej.

W lutym 2011 r. z inicjatywy Komisarza UE ds. Energii Gunthera Oettingera oraz rosyjskiego ministra energetyki Sergeya Shmatko powstała Gas Advisory Council. Celem Rady jest prognozowanie możliwości rozwoju rynku gazowego UE i Rosji. a także przygotowywanie rekomendacji dotyczących współpracy energetycznej dla obu stron. Wyniki pracy Gas Advisory Council posłużą do kształtowania tzw. drogowej mapy energetycznej UE-Rosja do roku 2050.

d3h4gyc

Zadaniem Rady jest także szacowanie popytu i perspektyw dostaw naturalnego gazu na terenach UE, oraz możliwości jego produkcji i transportu w Federacji Rosyjskiej. Rada ma składać również propozycje i sugestie wzajemnych relacji, które zaowocują długoterminową, stabilną i zrównoważoną współpracą na rynku gazu. W prace Rady obie strony mogą zaangażować także swoich ekspertów ze środowisk akademickich oraz instytutów badawczych.

Jednym z głównych priorytetów polskiej Prezydencji będzie wzmocnienie polityki energetycznej Unii Europejskiej. "Będziemy dążyć do poprawy zewnętrznych relacji Europy z partnerami zewnętrznymi. Dlatego też współpraca Komisji Europejskiej z Rosją w ramach Gas Advisory Council będzie bardzo sprzyjać realizacji tego priorytetu - powiedział wiceminister Marcin Korolec. - Podstawową wytyczną dla relacji z dostawcami surowców energetycznych powinny być nasze wewnętrzne uregulowania dotyczące rynku energii, czyli dostępność, przewidywalność kontraktów i ich transparencja" - dodał.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ mick/

d3h4gyc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3h4gyc

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj