MG ws. finału konkursu "Polski Produkt Przyszłości" (komunikat)

...

15.06. Warszawa - MG informuje:

Wiceminister Kasprzak nagrodził polskie produkty przyszłości.

- Nowoczesne projekty, które przedstawili tegoroczni Laureaci pokazują, że z takim zapleczem intelektualnym polscy przedsiębiorcy mogą z powodzeniem wdrażać innowacje i konkurować na światowych rynkach - powiedział wiceminister gospodarki Mieczysław Kasprzak podczas uroczystości wręczenia nagród i wyróżnień XV edycji konkursu "Polski Produkt Przyszłości" (PPP). Gala odbyła się 15 czerwca 2012 r. w Warszawie.

Wiceminister Kasprzak zwrócił uwagę, że według OECD aż 2/3 wzrostu gospodarczego w krajach wysoko rozwiniętych wiąże się z wprowadzaniem na rynek nowoczesnych technologii. - Polskie firmy coraz częściej dostrzegają korzyści z wdrażania projektów badawczo-rozwojowych i chętniej inwestują w innowacje, a administracja rządowa stara się udoskonalać prawo, aby im to ułatwiać - podkreślił wiceminister.

Zdaniem wiceszefa resortu gospodarki niezbędna jest jednak nieustanna promocja postaw innowacyjnych i przekonywanie świata biznesu, że szansą na przewagę konkurencyjną w kraju i za granicą jest wdrażanie nowoczesnych rozwiązań. - Musimy budować powszechne przekonanie, że innowacyjność jest ważnym czynnikiem wzrostu dobrobytu ekonomicznego kraju - powiedział wiceminister Kasprzak.

Prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP), Bożena Lublińska-Kasprzak zaznaczyła, że organizowany od 15 lat konkurs "PPP" dostarcza przykładów skutecznej współpracy nauki z biznesem w zakresie tworzenia i wdrażania innowacji. - Jestem przekonana, że potencjał, jaki tkwi we współdziałaniu biznesu z nauką przyczyni się do podniesienia poziomu innowacyjności zarówno polskich firm, jak i całej gospodarki - oceniła prezes PARP.

W tym roku do grona ponad 90 Laureatów Konkursu "Polski Produkt Przyszłości" dołączyli autorzy dwunastu nowatorskich rozwiązań. Jury przyznało im nagrody i wyróżnienia w czterech kategoriach.

Nagrodę za "wyrób przyszłości w fazie przedwdrożeniowej" otrzymały kwantowe lasery kaskadowe zgłoszone przez Instytut Technologii Elektronowej z Warszawy.

W tej kategorii wręczono także sześć wyróżnień dla: - Braster S.A. z Warszawy za Breastlife Tester - Termograficzny tester do wczesnego wykrywania patologii piersi u kobiet, w tym raka piersi. - Apeiron Synthesis Sp. z o.o. z Wrocławia za innowacyjne katalizatory metatezy olefin do zastosowań w przemyśle chemicznym i farmaceutycznym. - Michała Mikulskiego z Gliwic za jednoosiowy egzoszkielet ramienia sterowany elektromiogramem. - Fundacji Linum z Wrocławia za Lenplast - opatrunek z lnu nowej generacji. - Solar Energy S.A. z Warszawy za moduł PV z ogniw krzemowych z opcją połączenia do kolektora. - Politechniki Łódzkiej - Instytutu Elektroniki i GreenPoint z Łodzi za sprzętowy interfejs wizyjno-akustycznego systemu wspomagającego niewidomego w samodzielnym poruszaniu się.

W kategorii "technologia przyszłości w fazie przedwdrożeniowej" nagrodzono projekt "Nowej generacji technologii epichlorohydryny z biogliceryny", którą zgłosił Instytut Ciężkiej Syntezy Organicznej "Blachownia" z Kędzierzyna-Koźla oraz Zakłady Chemiczne ZACHM S.A. z Bydgoszczy.

Wyróżniono także projekt "Technologii hybrydowej wytwarzania warstw kompozytowych w niskotemperaturowej plazmie" zgłoszony do konkursu przez Politechnikę Warszawską, Instytut Mechaniki Precyzyjnej.

Nagrodę w kategorii "wyrób przyszłości w fazie wdrożeniowej" otrzymał kombajn do zbioru i czyszczenia warzyw z wymiennymi adapterami roboczymi zgłoszony przez P.P.H.U. Akpil Kazimierz Anioł z Pilzna i Przemysłowy Instytut Maszyn Rolniczych z Poznania.

Jury konkursowe wyróżniło także projekt nowej rodziny zasilaczy magnetronowych o budowie modułowej, chłodzonych wodą do zastosowań solarnych zgłoszony przez Huettinger Electronic Sp. z o.o. z Zielonki.

W kategorii "technologia przyszłości w fazie wdrożeniowej" nagrodę otrzymała technologia wytwarzania aktywnej substancji alfacalcidol zgłoszona przez Instytut Farmaceutyczny z Warszawy.

Podczas tegorocznej edycji konkursu przyznana została również nagroda specjalna Ministra Gospodarki "eCO2 innowacja". Od trzech lat jest ona wręczana Laureatom Konkursu PPP, których produkty wykazują największy potencjał w zakresie redukcji gazów cieplarnianych. - W Ministerstwie Gospodarki także intensywnie pracujemy nad ustawą, która pozwoli stworzyć w Polsce dobre warunki inwestycyjne do rozwoju energetyki odnawialnej, bardziej przyjaznej dla środowiska i otoczenia - zaznaczył wiceminister Mieczysław Kasprzak. Zachęcił innowatorów do włączenia się w unowocześnianie sektora energetycznego w ramach OZE.

W tym roku nagrodę specjalną "eCO2 innowacja" wiceminister Kasprzak wręczył przedstawicielom Instytutu Ciężkiej Syntezy Organicznej "Blachownia" z Kędzierzyna Koźla oraz Zakładów Chemicznych ZACHEM S.A. z Bydgoszczy za projekt "Nowa generacja technologii epichlorohydryny z biogliceryny".

Z okazji 15. jubileuszu konkursu PPP Kapituła uhonorowała Kryształową Piramidą Innowacyjności jego wielokrotnych Laureatów, których projekty doceniono w kraju i za granicą. Uznanie za szczególny wkład w rozwój innowacji w Polsce zyskały Instytuty: Ciężkiej Syntezy Organicznej "Blachownia", Farmaceutyczny z Warszawy, Inżynierii Materiałów Polimerowych i Barwników z Torunia, Techniki i Aparatury Medycznej ITAM z Zabrza, Techniki Górniczej KOMAG z Gliwic oraz Technologii Elektronowej Z Warszawy, a także firmy: Transition Technologies S.A. z Warszawy i VIGO System S.A. z Ożarowa Mazowieckiego.

Więcej informacji: http://www.pi.gov.pl/PPP/chapter_95417.asp


Konkurs Polski Produkt Przyszłości organizowany jest od 1997 r. (od 2002 r. przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości). Jego celem jest promocja i upowszechnianie osiągnięć twórców innowacyjnych technik i technologii, które mają szansę zaistnieć na polskim rynku.

Konkurs skierowany jest do innowacyjnych przedsiębiorstw, jednostek badawczo-rozwojowych, instytutów naukowych, zakładów doświadczalnych, a także indywidualnych wynalazców z krajów UE. Patronat honorowy nad konkursem sprawuje Minister Gospodarki.

Laureaci Konkursu Polski Produkt Przyszłości otrzymują statuetkę, dyplom i prawo do posługiwania się znakiem i hasłem "Polski Produkt Przyszłości". Dodatkową mogą liczyć na pomoc PARP w promocji nagrodzonych wyrobów lub technologii.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)

kom/ stav/

Źródło artykułu:PAP
mgodznaczeniagospodarka

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)