Trwa ładowanie...
d3sd52f
d3sd52f
Gospodarka

MG: wyniki kontroli realizacji zobowiązań offsetowych Lockheed Martin Corporation (komunikat)

...
Share
d3sd52f

20.08. Warszawa - Biuro Prasowe MG informuje:

Funkcjonujący obecnie w Ministerstwie Gospodarki system monitorowania i kontroli realizacji Zobowiązań Offsetowych nie budzi zastrzeżeń i jest istotnym instrumentem w skutecznym wykorzystywaniu doświadczeń i wniosków płynących z realizacji I etapu Umowy Offsetowej z Lockheed Martin Corporation. Takie wnioski płyną z kontroli NIK dotyczącej realizacji Zobowiązań Offsetowych LMC.

Kontrola została przeprowadzona w dniach 16 września 2008 r. - 31 marca 2009 r. i dotyczyła zobowiązań offsetowych wynikających z Umowy Offsetowej z Lockheed Martin Corporation (LMC).

d3sd52f

Kontrolą objęto okres realizacji Zobowiązań, za lata 2003-2006 tj. I etap realizacji Umowy Offsetowej (tzw. pierwszy "mile-stone"). Dotyczyła również realizacji wniosków z poprzedniej kontroli NIK oraz skuteczności stosowanych przez MG procedur monitorowania i innych działań związanych z rozliczeniem Umowy od 2006 r.

NIK pozytywnie pod względem celowości i rzetelności ocenia działania podejmowane przez ministra gospodarki od 2006 do chwili obecnej.

Dotychczas minister gospodarki zaliczył na poczet wartości Umowy Offsetowej z LMC wykonanie Zobowiązań Offsetowych o wartości ok. 5 mld dol. (wobec wymaganego 6 028 mld dol.), co stanowi 83 proc. całej umowy. Przy czym wartość wszystkich zrealizowanych i zaliczonych w tym okresie Zobowiązań Offsetowych ujętych w 15 pozostałych Umowach Offsetowych wynosi 414,62 mln dol. oraz 780,22 mln euro.

Wśród dotychczasowych zobowiązań offsetowych z LMC na szczególną uwagę zasługują projekty ulokowane m.in. w Zakładach Metalowych MESKO S.A., Grupie "Lotos" S.A. oraz ZM Dezamet S.A.

d3sd52f

W opinii Najwyższej Izby Kontroli nie w pełni satysfakcjonujący poziom dotychczasowych efektów realizacji Zobowiązań Offsetowych wynikających z Umowy Offsetowej z LMC jest konsekwencją błędów popełnionych przez stronę polską w latach 2003-2006 na etapie negocjowania warunków Umowy Offsetowej a przede wszystkim wadliwej selekcji Zobowiązań wchodzących pierwotnie w jej skład.

UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)

kom/ sdd/

d3sd52f

Podziel się opinią

Share
d3sd52f
d3sd52f