Trwa ładowanie...
d3t45d4

MG: Wzrost PKB może przyspieszyć do 4% r/r w II półroczu

Warszawa, 29.05.2015 (ISBnews) - Wzrost PKB może przyspieszyć w II półroczu br. do 4%, przy braku występowania znaczących zaburzeń zewnętrznych, prognozują eksperci Ministerstwa Gospodarki.

Share
d3t45d4

"W ocenie Ministerstwa Gospodarki, struktura wzrostu gospodarczego wskazuje na jego zrównoważony charakter i pozwala na optymistyczną ocenę perspektyw gospodarczych Polski w najbliższych kwartałach. Oczekujemy zbliżonej dynamiki wzrostu gospodarczego w pierwszym półroczu, a przy braku występowania znaczących zaburzeń zewnętrznych, w drugiej połowie roku wzrost może być zbliżony do 4%" - czytamy w komentarzu resortu do danych GUS.

Główny Urząd Statystyczny (GUS) podał dziś, że wzrost PKB (niewyrównany sezonowo) przyspieszył do 3,6% r/r w I kw. 2015 r. (wobec 3,3% r/r w poprzednim kwartale). Według opublikowanego w połowie maja "szybkiego" szacunku, wzrost w ostatnim kwartale wynosił 3,5% r/r.

"Szacunki GUS, nieznacznie wyższe od wcześniejszych 'szybkich' szacunków, wskazują, że gospodarka wróciła do tempa rozwoju obserwowanego w pierwszej połowie 2014 r. W drugiej połowie 2014 r. obserwowaliśmy nieznaczne spowolnienie tempa wzrostu polskiego eksportu. Poprawiły się jednak perspektywy w strefie euro, gdzie dynamika wzrostu gospodarczego w I kw. (po uwzględnieniu czynników o charakterze sezonowym), wzrosła do 0,4% (względem poprzedniego kwartału). Po trzech kwartałach niższej dynamiki, Polska, gdzie wzrost wyniósł 1%, ma szansę pozostać jednym z liderów, notujących najwyższe tempo rozwoju gospodarki" - czytamy dalej w komentarzu.

Resort podkreślił szczególnie "utrzymujące się, wysokie tempo wzrostu nakładów inwestycyjnych, które w I kw. Wyniosło 11,4%, podobnie jak przed rokiem".

Także ekonomiści bankowi uważają, że struktura wzrostu gospodarczego w I kwartale 2015 roku sugeruje, iż ten wzrost utrzyma się w kolejnych kwartałach, a nawet możliwe jest jego przyśpieszenie w drugiej połowie roku.

(ISBnews)

d3t45d4

Podziel się opinią

Share
d3t45d4
d3t45d4