MI: konsultacje społeczne ws. przyszłości usługi powszechnej (komunikat)

...

25.01. Warszawa - Biuro Informacji i Promocji Ministerstwa Infrastruktury informuje:

W związku z nowelizacją dyrektywy 2002/22/WE oraz w świetle tez postawionych w ramach przeglądu zakresu usługi powszechnej dokonanego przez Komisję Europejską, jak również wobec uwag zgłoszonych przez izby telekomunikacyjne, Minister Infrastruktury rozpoczyna konsultacje ze środowiskiem telekomunikacyjnym na temat następujących zagadnień dotyczących świadczenia usługi powszechnej i jej przyszłości w Polsce:

I. Zakres usługi powszechnej

Biorąc pod uwagę treść dyrektywy 2002/22/WE oraz dyrektywy zmieniającej, tj. 2009/136/WE, a także konkluzje przeglądu usługi powszechnej przeprowadzonego przez Komisję Europejską - zawarte w komunikacie COM(2008) 572, Minister Infrastruktury pragnie podjąć dyskusję ze środowiskiem telekomunikacyjnym nt. ewentualnej potrzeby modyfikacji katalogu usług wchodzących w skład usługi powszechnej.

  1. Konsultacji wymaga koncepcja rozszerzenia tego katalogu o:

- dostęp szerokopasmowy - łączność mobilną.

Do zalet takiego rozwiązania należą: duża dostępność (sięgająca 95 proc. społeczeństwa), praktycznie nieograniczony zasięg (infrastruktury) i brak konieczności rozbudowy sieci w tym zakresie (co nie wyklucza rozbudowy w celu zwiększenia pojemności), znikomy koszt przyłączeń nowych abonentów, możliwość sprostania specyficznym wymaganiom osób niepełnosprawnych (np. poprzez możliwość nawiązywania połączeń z numerami alarmowymi, bez względu na miejsce pobytu i przystosowanie urządzenia końcowego do stopnia niepełnosprawności) oraz osób o specjalnych potrzebach czy niskich dochodach (np. dzięki możliwości zapewnienia podstawowego podłączenia do sieci po niskich cenach oraz większej możliwości kontrolowania wydatków - poprzez pre-paid).

  1. Niezależnie od postanowień dyrektywy 2009/136/WE i dyrektywy 2002/22/WE, Minister Infrastruktury pragnie poznać stanowisko środowiska w przedmiocie ewentualnej konieczności ograniczenia katalogu usług wchodzących w skład usługi powszechnej.

II. Transparentność procesu weryfikacji wniosków o dopłatę do kosztu netto

W opinii Ministra Infrastruktury konsultacji ze środowiskiem telekomunikacyjnym wymaga także kwestia transparentności procesu weryfikacji wniosków o dopłatę do kosztów netto, w tym:

  1. roli przedsiębiorców zobowiązanych do pokrycia dopłaty do kosztu netto świadczenia usługi powszechnej przez przedsiębiorcę wyznaczonego w procesie weryfikacji wniosku o taką dopłatę;
  1. publikacji bądź publicznej dostępności treści wniosku o dopłatę do kosztu netto przedsiębiorcy wyznaczonego po jego złożeniu Prezesowi UKE albo
  1. nałożenia na przedsiębiorcę wyznaczonego obowiązku konsultacji treści wniosku z przedsiębiorcami zobowiązanymi do pokrycia dopłaty, zanim ten zostanie złożony do Prezesa UKE.

III. Zmiana modelu finansowania przez przedsiębiorców usługi powszechnej

W ocenie Ministra Infrastruktury konsultacji ze środowiskiem telekomunikacyjnym wymaga koncepcja modelu finansowania przez przedsiębiorców usługi powszechnej. Zgodnie z COM(2008) 572 dyskusja na ten temat planowana jest również na szczeblu europejskim. Komisja Europejska rozważając kwestie przyszłości USO wskazała m.in. następujące zagadnienia, które w jej ocenie powinny być zbadane:

- jakie są przewidywane koszty obowiązku świadczenia usługi powszechnej i kto powinien je ponosić

- jaka powinna by wysokość i pułapy systemów finansowania i rekompensat

- oraz stosunek pomiędzy źródłami finansowania takimi jak powszechne opodatkowanie i fundusze usługi powszechnej

- w jaki sposób powinna być zapewniona spójność z zasadami pomocy państwa.

W ramach powyższych konsultacji można rozważyć m.in. możliwość wprowadzenia regulacji umożliwiających zawarcie porozumienia międzyoperatorskiego w zakresie finansowania usługi powszechnej, pomiędzy przedsiębiorcą wyznaczonym do świadczenia usługi powszechnej a przedsiębiorcami zobowiązanymi do udziału w pokryciu dopłaty do kosztu netto. W przypadku przyjęcia tego modelu regulator podejmowałby interwencję tylko w przypadkach, gdyby przedsiębiorcy nie doszli samodzielnie do porozumienia (na wzór modelu austriackiego).

IV. Określenie minimalnej liczby aparatów publicznych (w tym aparatów przystosowanych dla osób niepełnosprawnych)

W opinii Ministra Infrastruktury konsultacji ze środowiskiem telekomunikacyjnym wymaga również kwestia ewentualnych zmian przesłanek określania minimalnej liczby aparatów publicznych, jakie wykorzystywane są do świadczenia usług telekomunikacyjnych wchodzących w skład usługi powszechnej.

Z treści dyrektywy 2009/136/WE wynika, że rozwój technologiczny doprowadził do znacznego zmniejszenia liczby publicznych automatów telefonicznych. Do podobnych wniosków prowadzą również konkluzje przeglądu usługi powszechnej przeprowadzonego przez Komisję Europejską, wyniki analiz tego zagadnienia przeprowadzonych przez Prezesa UKE, opinie środowiska telekomunikacyjnego, użytkowników końcowych oraz liczne komunikaty prasowe w tej sprawie.

Podczas dyskusji na temat przyszłości usługi powszechnej - w zakresie świadczenia usług telekomunikacyjnych za pomocą aparatów publicznych - uwzględnić należy w szczególności następujące kwestie:

- dyrektywa 2009/136/WE, poza obowiązkiem udostępnienia publicznych aparatów telefonicznych, wprowadza się również obowiązek zapewnienia użytkownikom końcowym "innych publicznych punktów dostępowych telefonii głosowej";

- zauważalny jest spadek przychodów z tytułu świadczenia usług telekomunikacyjnych za pośrednictwem aparatów publicznych i coraz mniejsze zainteresowanie użytkowników końcowych tą formą świadczenia usług - w szczególności

- ze względu na rosnącą dostępność innych środków łączności i sukcesywny spadek cen usług telekomunikacyjnych. W rezultacie tego, wobec nierentowności tej usługi, przedsiębiorca wyznaczony wnioskować może o dopłatę do kosztu netto;

- określenie minimalnej liczby aparatów publicznych (zgodnie z art. 88 ust. 1 PT) powinno być dokonane z uwzględnieniem stanu telefonizacji na danym obszarze i uzasadnionych potrzeb mieszkańców. Z ww. analiz wynika natomiast, że potrzeba zapewnienia dostępności aparatów publicznych, dotyczy głównie mieszkańców terenów wiejskich oraz osób niepełnosprawnych, starszych i o niskich dochodach - którzy w największym stopniu korzystają z aparatów publicznych.

Konsultacjami objęte zostaną w szczególności: Konfederacja Pracodawców Polskich, Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych "Lewiatan", Krajowa Izba Gospodarcza Elektroniki i Telekomunikacji, Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji oraz Polska Izba Komunikacji Elektronicznej.

Uwagi mogą być zgłoszone najpóźniej do 12 lutego br.

UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)

kom/ aja/

Źródło artykułu:PAP
konsultacjemitelekomunikacja

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)