Trwa ładowanie...
dcx939o

MIB: Polska i Rosja zgodziły się na po 190,5 tys. zezwoleń na przewozy drogowe

Warszawa, 10.11.2016 (ISBnews) - Polska i Rosja podpisały porozumienie w sprawie przewozów drogowych i uzgodniły, że w 2017 r. oba kraje będą miały do dyspozycji po 190,5 tys. zezwoleń na przewozy drogowe, poinformowało Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa (MIB).

Share
dcx939o

9 listopada br. w Krakowie odbyło się posiedzenie polsko-rosyjskiej Komisji Mieszanej ds. międzynarodowych przewozów drogowych. Rozmowom przewodniczyli wiceminister infrastruktury i budownictwa Jerzy Szmit i wiceminister transportu Federacji Rosyjskiej Nikołaj Asauł. Wzięli w nich udział także przedstawiciele organizacji zrzeszających międzynarodowych przewoźników drogowych, podał resort.

"Podpisaliśmy porozumienie, które w przyszłym roku ma zapewnić stabilizację w przewozach pomiędzy Polską a Federacją Rosyjską. To były trudne rozmowy, w których staraliśmy się uwzględnić stanowisko obu stron, tak aby zarówno przewoźnicy z Polski jak i Rosji mieli zapewnione warunki spokojnej, w pełni komfortowej pracy jeśli chodzi o liczbę zezwoleń. Myślę, że to, co na dzisiaj mogliśmy uzgodnić, to się udało" - powiedział Szmit, cytowany w komunikacie.

W 2017 r. Polska i Rosja otrzymają w sumie po 190,5 tys. zezwoleń na przewozy drogowe. Polska otrzyma 142 tys. zezwoleń na przewozy dwustronne / tranzytowe, 48 tys. na przewozy do/z krajów trzecich (o 8 tys. więcej niż w 2016 r. roku) oraz 500 zezwoleń na nieregularne przewozy osób. Strona rosyjska uzyska natomiast 180 tys. zezwoleń na przewozy dwustronne / tranzytowe, 10 tys. na przewozy do/z krajów trzecich oraz 500 na nieregularne przewozy osób.Po raz pierwszy od 2004 roku wynegocjowano dla Polskich przewoźników tak duży kontyngent zezwoleń na przewozy do/z krajów trzecich, podano w komunikacie.

"Zezwolenia na przewozy z i do krajów trzecich to najbardziej poszukiwane zezwolenia, bo na nich przedsiębiorcy mogą najbardziej zarobić" - powiedział Szmit.

dcx939o

Podjęte decyzje i ustalenia pozwolą polskim przewoźnikom drogowym na zwiększenie możliwości wykonywania operacji transportowych na rynku rosyjskim, podkreślił resort.

"Obecnie udział transportu do Federacji Rosyjskiej w przewozach międzynarodowych wykonywanych przez polskich przewoźników to ok. 4%. Spadek aktywności polskich przedsiębiorców w przewozach do i z Rosji jest związany z obowiązującymi sankcjami gospodarczymi, a także z postawą rosyjskich służb kontrolnych" - czytamy dalej w komunikacie.

Podczas rozmów omówiono również realizację warunków przewozów po podpisaniu instrukcji dla służb kontrolnych i przewoźników drogowych, podano również.

"Zawarte w instrukcji ustalenia będą nadal wykorzystywane do szybszego podejmowania interwencji i rozpatrywania spraw problemowych po obu stronach w ramach powołanej podczas negocjacji w Gdańsku ( 31 marca - 1 kwietnia 2016 r.) dwustronnej grupy roboczej, w której skład wchodzą m.in. przedstawiciele MIB, ITD oraz przewoźników" - podsumowano w komunikacie.

(ISBnews)

dcx939o

Podziel się opinią

Share
dcx939o
dcx939o