MIB: Przetarg na system poboru opłat drogowych w XI, kwestia technologii otwarta

Warszawa, 18.10.2016 (ISBnews) - Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa (MIB) chce wspólnie z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) ogłosić w listopadzie przetarg na nowy system poboru opłat drogowych, poinformował wiceminister Jerzy Szmit. Przetarg będzie miał charakter dwuetapowy, a decyzja co do wyboru technologii zostanie podjęta w toku postępowania.

"Kończy się konferencja, na którą zaprosiliśmy przedsiębiorców gotowych dostarczać dla Polski systemy poboru opłat. Wszyscy, którzy są zainteresowani, mogli przedstawić swoje propozycje - zaprezentowało się 8 firm" - powiedział Szmit na konferencji prasowej po zakończeniu seminarium technologicznego w MIB.

Jak wskazał wiceminister, resort miał możliwość zapoznania się z rozwiązaniami stosowanymi m.in. w Belgii, na Węgrzech, w Niemczech i Francji, co dało "interesujący przegląd, który pozwoli - w sposób spełniający oczekiwania - sformułować SIWZ w przetargu".

"Jeszcze w październiku będziemy wspólnie z GDDKiA podejmowali decyzje co do kształtu systemu i oczekiwań technicznych. W listopadzie chcemy rozpisać przetarg dwuetapowy. W I etapie określimy warunki techniczne, a w II dokonamy wyboru oferenta" - powiedział Szmit.

Jak wyjaśnił, rozpisanie I etapu przetargu nie zdeterminuje jeszcze ewentualnej zmiany technologii.

"W I etapie przetargu mają być sformułowane warunki funkcjonalne, a nie technologiczne. W II etapie będziemy musieli podejmować decyzje co do technologii" - podkreślił.

Wskazał, że jest kilka możliwych technologii, wśród nich takie, które umożliwiają całkowitą likwidację bramek na autostradach. "Wszystkie potrzebują jednak systemów kontroli - istniejąca infrastruktura bramownic może temu służyć. Chcemy, by ten majątek był nadal użytkowany" - kontynuował Szmit.

Zapytany, na jaki okres zostanie zawarta umowa z ewentualnym nowym operatorem, odpowiedział, że może to być kolejne 10 lat, ale też dłuższy czy krótszy okres i jest to kwestia, w której nie ma jeszcze decyzji.

Co do rozszerzenia systemu poboru opłat na samochody osobowe, resort - według słów Szmita - na razie go nie przewiduje.

W listopadzie 2018 roku zakończy się umowa z obecnym operatorem e-myta, którym jest austriacki Kapsch. Ewentualna nowa firma musi zdążyć przetestować system (na co powinna mieć rok), aby ewentualna zmiana odbyła się płynnie.

Obecnie stosowany ViaTOLL to system elektronicznego poboru opłat obowiązujący na wybranych odcinkach polskich dróg. Od 1 lipca 2011 roku każdy kierowca, poruszający się po wskazanej sieci dróg płatnych pojazdem samochodowym lub zespołem pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony oraz autobusem niezależnie od dopuszczalnej masy całkowitej jest zobowiązany do korzystania z systemu viaTOLL.

(ISBnews)

Źródło artykułu:ISBnews
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)